To prawdziwa bestia. Już niedługo zawita do Wrocławia

7

Już niedługo we wrocławskim ZOO pojawił się nowy lew. Urodził się 2 stycznia 2022 r. i zapoczątkuje nowe wrocławskie stado. Do Polski zawita z Givskud w Danii.

To prawdziwa bestia. Już niedługo zawita do Wrocławia
To prawdziwa bestia. Już niedługo zawita do Wrocławia (Facebook)

ZOO we Wrocławiu to atrakcja turystyczna, która istnieje na mapie Dolnego Śląska już od ponad 150 lat. Jest najstarszym, a jednocześnie najpopularniejszym ogrodem zoologicznym w Polsce.

Wrocławskie ZOO stale podlega rozbudowom i unowocześnianiu. 26 października 2014 roku na terenie ogrodu uruchomione zostało Afrykarium, którego budowa kosztowała 220 milionów złotych. Niedługo z kolei pojawi się tam prawdziwy olbrzym.

Poznajcie dwuletniego samca lwa południowoafrykańskiego, który przyjedzie do Wrocławia z zoo w Givskud w Danii i zamieszka w nowej Lwiarni, która rośnie jak na drożdżach - podkreśla na Facebooku ZOO we Wrocławiu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?

Jak czytamy, lew urodził się 2 stycznia 2022 r. i zapoczątkuje nowe wrocławskie stado. Został wyznaczony do przyjazdu do Wrocławia przez koordynatora. To osoba, która ma pełną wiedzę o wszystkich osobnikach konkretnego gatunku w europejskich ogrodach zoologicznych i decyduje, które gdzie pojadą i jakie pary będą ze sobą kojarzone.

Wszystko po to, by nie były ze sobą spokrewnione, a ich potomstwo było jak najbardziej optymalne pod względem genetycznym. Koordynator ma do wykonania trudne zadanie, bo lwów jest ponad 750 w więcej niż 150 ogrodach zrzeszonych w EAZA - czytamy.

Południowy Lew we Wrocławiu

Ostatnie badania wykazały, że afrykańskie lwy można podzielić na 2 podgatunki. Północny (Panthera leo leo) obejmujący lwy środkowo- i zachodnioafrykańskie oraz ten, którzy trafi do Wrocławia - południowy (Panthera leo melanochaita), obejmujący lwy z Afryki Wschodniej i Południowej.

Tradycyjnie wyróżniano aż 11 różnych podgatunków lwów, zależnie od tego, z których krajów i regionów pochodziły. Wśród nich był m.in. lew angolski i tak została sklasyfikowana lwica Okavango. Gdyby urodziła się dziś, w "papierach" byłaby lwem południowoafrykańskim.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić