aktualizacja 

To się dzieje w Bieszczadach. Zdziwiony leśnik aż chwycił za telefon

50

To nie żart. Mimo że na kalendarzu jest dopiero początek stycznia, w Polsce zaczęły kwitnąć przebiśniegi. Leśnicy tłumaczą, że rośliny w ten sposób dostosowują się do ciepłej pogody. - Za wcześnie - przyznają wprost na Twitterze.

To się dzieje w Bieszczadach. Zdziwiony leśnik aż chwycił za telefon
Pierwsze przebiśniegi w Bieszczadach (Adobe Stock, Twitter)

Nagranie udostępniło Nadleśnictwo Baligród Lasów Państwowych w województwie podkarpackim. Leśniczy Kazimierz Nóżka zauważył w lesie nietypowe dla tego okresu roku zjawisko. Zaskoczyło go, że 10-11 stycznia zaczęły kwitnąć przebiśniegi. - To nie czas na to - przyznał.

Zakwitły przebiśniegi

Jak tłumaczy Nóżka, normalny okres dla tych kwiatów to koniec lutego. Jednak ciepła zima spowodowała, że zaczęły kwitnąć wcześniej. - Troszeczkę się pokićkała nam aura, wariują nam niektóre roślinki - mówi bieszczadzki leśniczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Żbik w oku kamery. Moment niesamowitego spotkania

Podkreśla jednak, że to nie jest pierwszy przypadek, kiedy te kwiaty pojawiają się wcześniej, i były już lata, kiedy obserwował kwitnące przebiśniegi w styczniu. Nóżka zachęca, aby w czasie ferii wybrać się do lasu i nad rzekę, ponieważ tam można będzie zobaczyć te kwiaty.

W Polsce jest gatunkiem chronionym

Przebiśniegi występują na terenach leśnych środkowej oraz południowej Europy. W Polsce jest gatunkiem chronionym. Można ją obserwować głównie na południu, w górach, na wyżynach i na Dolnym Śląsku. Mniej liczne stanowiska posiada w Wielkopolsce i na Polesiu.

Dalej na północ spotykany jest tylko jako zdziczały z miejsc uprawy. Brak jest przebiśniegów na stanowiskach naturalnych w północno-wschodniej Polsce i na znacznej części Polski centralnej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jedna z najwcześniej zakwitających roślin

Przebiśnieg kwitnie od lutego do kwietnia – jest jedną z najwcześniej zakwitających roślin cebulowych. Jego kwiaty są pachnące, lubiane przez pszczoły i mają charakterystyczną budowę: posiadają sześć działek kielicha w tym trzy zewnętrzne, eliptyczne i śnieżnobiałe są na szczycie zaokrąglone.

Przebiśniegi rosną dziko oraz są uprawiane jako rośliny ozdobne. Są chętnie sadzone w ogrodach pod koronami drzew i krzewów, tworząc gęste i rozległe dywany kwiatów.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić