Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Tragiczna śmierć w Korei Północnej. Południe chce śledźtwa

5

Korea Południowa nie wyklucza śledztwa w sprawie tajemniczej śmierci na granicy morskiej z Północą. Żołnierze jednej strony twierdzą, że było to podpalenie, natomiast druga strona zapewnia, że to tylko "zestrzelenie intruza."

Tragiczna śmierć w Korei Północnej. Południe chce śledźtwa
Prezydent Korei Południowej jest gotowy do (Getty Images)

Korea Południowa oświadczyła w sobotę, że w razie potrzeby wezwie Północ do wspólnego śledztwa w sprawie tragicznej śmierci. Po spotkaniu rady bezpieczeństwa narodowego ustalono, że rozbieżności w opisach wypadku z obu stron są zbyt duże.

Wojsko Korei Południowej poinformowało w czwartek o śmierci jednego ze swoich żołnierzy. Straż graniczna Korei Północnej miała zabić mężczyznę, oblewając go najpierw benzyną, a następnie podpalając.

Korea Północna przeprasza za tragiczną śmierć

Rząd Korei Północnej ma własną wersję wydarzeń. W piątek oświadczono, że ich żołnierze, po wcześniejszych ostrzeżeniach, zestrzelili "nielegalnego intruza". Jednoznacznie zaprzeczono jakiemukolwiek podpaleniu. W wiadomości przekazano także, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przeprasza prezydenta Moon Jae-ina, i mieszkańców Korei Południowej. 

Zobacz także: Siostra Kim Dzong Una to druga, najważniejsza osoba w Korei. Eksperci uważają, że stanie na czele kraju

People Power, czyli główna południowokoreańska partia powiedziała w sobotę, że przeprosiny Kima nie były szczere. Według nich sprawa powinna zostać przesłana do Międzynarodowego Trybunału Karnego i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rząd Korei Południowej stoi obecnie w obliczu intensywnej politycznej presji.

Wiele osób oskarża prezydenta o to, że nie jest wystarczająco twardy w kontaktach z Koreą Północną. Wiadomo, że zgłoszono zaginięcie urzędnika państwowego podczas służby na łodzi rybackiej, niedaleko granicy morskiej między Koreami, jednak nic z tym nie zrobiono. Pjongjang zapewnił, że podejmie środki, by przeciwdziałać takim incydentom w przeszłości.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić