Marianna Fijewska
Marianna Fijewska| 
aktualizacja 

Trump oddaje hołd polskiemu imigrantowi. "Pomógł ukształtować naszą historię"

31

"Dziś oddajemy hołd generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, polskiemu imigrantowi, którego bohaterski wkład w amerykańską wojnę o niepodległość pomógł ukształtować historię naszego kraju" - napisał Donald Trump z okazji święta 11 października, dnia pamięci generała Pułaskiego.

Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald Trump (PAP/EPA)

Kazimierz Pułaski w Stanach Zjednoczonych nazywany jest "ojcem amerykańskiej kawalerii". Był marszałkiem konfederacji barskiej, generałem i bohaterem wojny o niepodległość w Stanach Zjednoczonych. W 1779 r. dowodził legionem kawalerii, który odniósł historyczne zwycięstwo pod Charleston nad Anglikami.

Dzień generała Pułaskiego został ustanowiony już w 1929 r. przez Kongres USA. Od tego czasu wszyscy prezydenci wydają proklamacje, ogłaszając w nich 11 października świętem polskiego generała.

W swojej proklamacji Donald Trump zaznaczył, że postać bohaterskiego generała podkreśla bliskie związki między Polską a Stanami Zjednoczonymi. "To historia dwóch narodów, które nigdy nie straciły nadziei, nigdy nie zostały złamane i nigdy nie zapomniały o swojej tożsamości" - napisał prezydent.

Od 2009 r. Kazimierz Pułaski jest honorowym obywatelem Stanów Zjednoczonych. Co roku Parada Pułaskiego - największa demonstracja etnicznej tożsamości amerykańskiej Polonii - przechodzi ulicami nowojorskiego Manhattanu. W Warszawie natomiast działa Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego.

Zapytaliśmy naszych czytelników, czy wiedzą, kim jest Polak uznawany za amerykańskiego bohatera wojennego.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić