Trzęsienie ziemi 3 stopnia w Anglii

23

Rano w Sussex, w południowo-wschodniej Anglii, doszło do trzęsienia ziemi. Zagraniczna prasa donosi, że było to zjawisko trzeciego stopnia w skali Richtera.

Trzęsienie ziemi 3 stopnia w Anglii
Trzęsienie ziemi trzeciego stopnia w Anglii. (Wikimedia Commons)

Trzęsienie ziemi pojawiło się nagle, a mieszkańcy Sussex najwyraźniej nie byli wcześniej informowani o możliwości pojawienia się go na tym terenie. Sytuacja wywołała więc niemały szok. Wiadomo już, że siłę trzęsienia oszacowano na trzeci stopień w skali Richtera. Skalę zjawiska zmierzono w ośrodku EMSC (Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne).

Trzeci stopień oznacza, że zagrożenie nie było poważne. Jednak nawet takie trzęsienie stanowi pewnie niebezpieczeństwo dla ludzi. Mieszkańcy okolicy donoszą o popękanych oknach, potłuczonych szklankach i innych drobnych, jak na tego typu zdarzenie, stratach.

Trzęsienie odczuli nawet mieszkańcy Londynu

Trzęsienie było lekko odczuwalne głównie w okolicach kurortu Camber Sands, a także w okolicznych miejscowościach. Co jednak ciekawe - trzęsienie ziemi gdzieniegdzie poczuli nawet mieszkańcy Londynu. Stolica znajduje się o wiele dalej od wschodniego wybrzeża, umiejscowiona jest w głębi lądu. Niewielkie drżenie trwało tam jednak zaledwie kilka sekund.

W całej Wielkiej Brytanii trzęsienia ziemi corocznie pojawiają się co najmniej kilkanaście razy. Są to trzęsienia niezagrażające życiu mieszkańców. Zwykle wywołują więcej paniki i zaskoczenia, aniżeli późniejszych strat odnotowywanych przez władze i rejestrowanych przez placówki badawcze.

Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić