aktualizacja 

Tylko ta 87-latka nie ewakuowała się z wioski. "Pochowałam tu sześcioro dzieci"

87-letnia Galina Kotubej jest jedyną osobą, która nie ewakuowała się z wioski Kwitnewe w obwodzie mikołajowskim. Kobieta, która po raz drugi w swoim życiu doświadcza wojny, nie chce opuścić miejsca, gdzie pochowała całą swoją rodzinę.

Tylko ta 87-latka nie ewakuowała się z wioski. "Pochowałam tu sześcioro dzieci"
Kobieta jest jedyną, która nie opuściła wsi Kwitnewe. (Twitter, Radio Swoboda)

Galina Kotubej jest ostatnią osobą mieszkającą w Kwitnewie - wiosce w obwodzie mikołajowskim. Przed wojną ta mała miejscowość była zamieszkiwana przez około 400 osób. Wszyscy ewakuowali się po ataku Rosji.

"Nie chcę nigdzie iść"

Galina rozmawiała z reporterami Radia Swoboda, których zapewniła, że nie zamierza opuścić swojego domu. Powiedziała, że nie miałaby nawet gdzie się udać, ponieważ jej dzieci nie żyją i są pochowane właśnie w Kwitnewie.

Mam tu pochowanych sześcioro dzieci - tutaj na cmentarzu. Czterech synów i dwie córki. Gdzie mam się udać? Mam 87 lat i przeżywam drugą wojnę. Gdzie? Nie chcę nigdzie jechać - powiedziała.

Galina mieszka w tej wiosce od 50 lat. Obecnie jest jedyną osobą, która w niej została. Ma problemy ze zdobyciem jedzenia i wyznała reporterom, że dopadają ją zawroty głowy z głodu. Mimo wszystko nie chce zmienić zdania.

Rosjanie przyjechali i trochę do nas strzelają. Ale nie chcę nigdzie iść –zapewnia.

Szacuje się, że obecnie ponad 10 mln Ukraińców porzuciło swoje domy, aby uciec przed wojną. 4 mln przekroczyło granicę i szuka schronienia w Europie. Z kolei 6,5 mln osób przemieściło się do bardziej bezpiecznych rejonów w Ukrainie. Prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW szacuje, że około 1,2 – 1,3 mln Ukraińców pozostanie w Polsce.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Ukraina zwycięży w powietrzu? "Rosjanie nie będą mieli czym latać"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić