Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski
|

Tysiące amerykańskich żołnierzy może zamieszkać w Polsce. Decyzja zapadnie w ciągu roku

71
Podziel się:

Amerykanie zastanowią się nad rozmieszczeniem na stałe brygadowej grupy bojowej w Polsce. Taki obowiązek nakłada na Pentagon przyszłoroczny budżet obronny USA. To jeden z elementów planu "odstraszania dalszej agresji Chin i Rosji".

Amerykańscy żołnierze podczas przygotowań do wizyty prezydenta Trumpa w Polsce
Amerykańscy żołnierze podczas przygotowań do wizyty prezydenta Trumpa w Polsce (Zuma Press / Agencja Forum)

Zgodnie z Narodową Strategią Obrony, na którą powołują się parlamentarzyści, Rosja i Chiny są "strategicznymi konkurentami" USA i "mocarstwami rewizjonistycznymi". Kraje te "stwarzają zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników", zmierzając do upowszechnienia autorytarnego modelu państwa.

W odpowiedzi na te wzywania Sekretarz Obrony zobowiązany będzie, m.in., przedstawić w 2019 r. raport na temat możliwości i zasadności stałego rozlokowania brygadowej grupy bojowej w Polsce (BCT). Nie oznacza to natychmiastowego przerzucenia żołnierzy. Dopiero analiza ma też odpowiedzieć, czy będzie to jednostka piechoty, zmechanizowana czy pancerna. Jest to jednak niewątpliwy krok w kierunku umieszczenia w Polsce na stałe ok. 4 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem i pełnym wsparciem.

Propozycja przyszłorocznych wydatków Pentagonu została zaakceptowana przez Senat USA stosunkiem głosów 351 do 66. Dokument zakłada, że w 2019 r. USA wydadzą na obronność zawrotną kwotę 715,9 mld dolarów. Wydatki obronne zgodnie poparli Republikanie i Demokraci.

Seria kroków wymierzonych w Rosję

Po przyjęciu dokumentu Pentagon zobowiązany będzie także wzmacniać obecność wojskową USA w Europie i rozwijać współpracę z sojusznikami w NATO przy równoczesnej, ograniczonej kooperacji z Rosją. Moskwie na pewno nie spodoba się także przeznaczenie 200 mln. dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, która ma obejmować broń śmiercionośną. Przykładem takiego wsparcia jest dostarczenie do Kijowa przeciwpancernych rakiet Javelin.

Zobacz także: Antoni Macierewicz o decyzji prezydenta: "To cios serce"

Ograniczeniu rosyjskiej ekspansji służy także groźba pod adresem Turcji. Parlamentarzyści uważają, że prezydent powinien nałożyć sankcje na Ankarę, jeżeli Turcja sfinalizuje zakup rosyjskich rakiet przeciwlotniczych S-400. Pentagon zobowiązany będzie także przeciwdziałać i odstraszać "trwający ataki rosyjskie w cyberprzestrzeni".

Propozycja senackiej komisji potwierdza słowa szefa MON Mariusza Błaszczaka, który od początku roku zapowiada zwiększanie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce. Obecnie, w ramach współpracy z NATO, w Polsce stacjonuje amerykańska batalionowa grupa bojowa. Z kolei zgodnie z dwustronnymi umowami, elementy pancernej brygadowej grupy bojowej (ABCT) rotacyjnie znajdują się w Polsce i w kilku innych krajach regionu. Stałe rozmieszczenie całej, dużej jednostki amerykańskiej w naszym kraju w sposób bardzo znaczący wzmocni wschodnią flankę NATO, o co od dawna zabiega Warszawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(71)
pit
4 lata temu
i bardzo dobrze !!!
gość
4 lata temu
Czy naprawdę nikt nie widzi, że państwami, które zagrażają pokojowi na świecie są Izrael i jego wasal USI oraz Rosja z jej wielkomocarstwowymi aspiracjami.
gość
4 lata temu
Przestańcie już straszyć Chinami, państwo rozwija się w bardzo szybkim tempie z charakterystyczną dla Azjatów pracowitością. Jedyną "winą" Chin tak jak wcześniej Sadata i Kadaffiego jest próba złamania dominacji petrodolara.
Rysiek68
4 lata temu
Pytania zasadnicze są wwa. Jaki bedzie podzial kosztów ich pobytu tu, w Polsce i pod czyim będą dowodztwem, jako żołnierze. Oraz czy ich pobyt bedzie uzgodniony z Czlonkami NATO pod wzgl. wojskowym i z UE pod wzgl. politycznym.
xxx
4 lata temu
jedni okupanci wyjechali a teraz zapraszamy następnych pasożytów zachód nie chce ich sponsorować to do nas cisną wyjadać INDYKI
marucha
4 lata temu
ile podatku zapłacą za dzierżawę terenu na którym będą stacjonować i kto ich ma sfinansować
Gość
4 lata temu
Jedynym w tej chwili najbardziej agresywnym paktem jest pakt pod przywództwem juesej . Wszędzie tam gdzie są leje się krew . Chwile spokoju względnego kończą się gdy są realizowane scenariusze zza oceanu. Takie jak ataki chemiczne,wojny w Syrii ludobójstwo w Gazie i wiele innych.Hipokryzja kłamców nie ma tu granic.
nw
4 lata temu
Pokażą wizy to pogadamy
Jarosław Nas ...
4 lata temu
Błaszczak to się nie nadaje na ministra, nie ma własnego zdania, taka kukiełka, opowiadacz, godzi się na wszystko co mu USA powie.
efv
4 lata temu
Podobno Szydło i Duda wiedzieli o 447. I co i nic.
c
4 lata temu
Teraz prawie jestem pewny kto kupi te mieszkania od developerów. Teraz po rodo nie wiesz kto mieszka obok ciebie, nie ma imion, nazwisk tylko numer jak w obozie.
xyz
4 lata temu
Nowi okupanci do wyegzekwowania 447 uchwały Kongresu USA?! Mamy zapłacić facetom w jarmułkach, albo w obozach FEM-y pod lufami M-16 wyegzekwuje się poddaństwo Polaków wobec kolejnego okupanta?!
oollo
4 lata temu
pis sie cieszy
Piotr
4 lata temu
Amerykanów prawdziwych czy amerykanów pochodzenia żydowskiego bo to jest nam polakom bardzo ważne
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić