aktualizacja 

Ukraińcy zlikwidowali cały batalion i dowódcę. Rosjanie: "dramat"

Ukraińscy żołnierze zlikwidowali cały batalion rosyjskich najeźdźców w okolicach wsi Piatychatki w obwodzie zaporoskim. Rosjanie zostali otoczeni. Zginął m.in. zastępca dowódcy - Aiwengo Techow, a ukraińskie siły poinformowały o wyzwoleniu tej miejscowości.

Ukraińcy zlikwidowali cały batalion i dowódcę. Rosjanie: "dramat"
Zlikwidowali rosyjski batalion (PAP EPA, Telegram, AA/ABACA)

Jak pisze wojskowy Anatolij "Shtirlitz" Stefan, śmierć rosyjskiego wojskowego i jego żołnierzy potwierdzili już rosyjscy propagandyści.

W komunikacie w rosyjskich mediach społecznościowych czytamy, że "tęsknią za Techowem z pseudonimem Ivanhoe, który bohatersko zginął na wojnie".

Zginął jak prawdziwy bojownik. Razem ze swoją jednostką walczył do samego końca - piszą Rosjanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Broń jądrowa Rosji wokół Polski. Gen. Drewniak o reakcji NATO

"To jakiś dramat"

Zlikwidowany został też prawie cały jego batalion - czyli około 300 żołnierzy. Rosjanie w mediach społecznościowych nie mogą uwierzyć, że można tak szybko zlikwidować całą jednostkę.

- Gdzie wsparcie artylerii? Gdzie wsparcie z powietrza? To jakiś dramat - komentują autorzy postu.

Rano 19 czerwca wiceminister obrony Ukrainy Anna Maliar potwierdziła, że ​​Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły wieś Piatychatki w obwodzie zaporoskim. Dodała, że w ciągu dwóch tygodni kontrofensywy ukraińscy obrońcy wyzwolili już osiem miejscowości, w tym Nowodariwkę, Lewadne, Storożewe, Makariwkę, Błagodatne, Łobkowo, Nieskuczne.

Ukraińcy wyzwolili Piatychatki

Podkreśliła, że ukraińskie jednostki na kierunku południowym posunęły się w głąb terenów zajętych przez wroga do 7 km, a obszar wyzwolony na południu wynosił 113 km2.

Ukraińscy eksperci wojskowi zaznaczają, że wieś Piatychatki odgrywała ważną rolę w strefie zaopatrzenia wojsk rosyjskich i była twierdzą na tym odcinku ich pierwszej linii obrony.

Wyzwolenie tej wsi potwierdzili najpierw też i Rosjanie, ale szybko się wycofali z własnych informacji. Powiedzieli, że do Piatychatki przeniosły się rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy - duża liczba piechoty i kilka pojazdów opancerzonych.

Tzw. szef obwodu zaporoskiego skarży się, że jeśli Ukraina zdobędzie tę wieś, będzie próbowała uderzyć w kierunku Żerebianki, co doprowadzi do ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy na Wasiljewkę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić