W Niemczech taniej niż w Polsce? Zaskakujące ustalenia

2

Mogłoby się wydawać, że w u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie średnie zarobki są kilkukrotnie wyższe niż Polsce, ceny podstawowych produktów są odpowiednio wyższe. Otóż niekoniecznie. Pewien internauta zwrócił uwagę na cenę popularnego napoju. W niemieckim Lidlu jest on sporo tańszy. A to dopiero początek.

W Niemczech taniej niż w Polsce? Zaskakujące ustalenia
W Niemczech jest taniej niż z Polsce? (Pixabay)

Wysoka inflacja nie jest tylko polskim problemem. Wysoka presja na wzrost cen utrzymuje się obecnie w całej Europie, ale nie da się ukryć, że skala tego zjawiska odnotowana w naszym kraju jest szczególnie przygniatająca.

W Polsce mamy aktualnie jeden z najwyższych wskaźników inflacji na Starym Kontynencie. Spośród krajów Unii Europejskiej gorzej jest tylko na Węgrzech i Łotwie.

Skutki tej sytuacji dotkliwie odczuwają portfele większości Polaków. Niektórzy rozważają robienie zakupów za granicą. Co zaskakujące, coraz częstszym celem takich podróży są... Niemcy. Okazuje się, że nawet u naszych zachodnich sąsiadów niektóre produkty można kupić taniej. Do tej pory było raczej odwrotnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Węgrzy chcą być gotowi". Ekspert nie pozostawia wątpliwości

W Niemczech taniej niż w Polsce?

Na popularnej grupie facebookowej "Biedawka - sekcja taniego życia" jeden z internautów porównał ceny Pepsi w niemieckim Lidlu i w polskiej Biedronce. Jak wskazuje w poście, w niemieckim dyskoncie litr tego napoju kosztuje 86 centów, czyli 4,04 zł. W promocji z kartą Lidla litr Pepsi można kupić już za 1,85 zł.

Dla porównania w Biedronce cena regularna za litr tego słodkiego napoju wynosi 4,97 zł. W promocji przy zakupie czteropaku za litr Pepsi trzeba zaś zapłacić 3,42 zł. W polskim Lidlu ceny utrzymują się na podobnym poziomie. W Auchan to 5,82 zł za litr w promocyjnej cenie, a w Carrefourze nawet 6,46 zł za litr.

Zjawisko zauważyli sami Niemcy. Dziennikarze niemieckiego Maerkische Oderzeitung porównali ceny w polskich i niemieckich marketach. W Niemczech zrobili zakupy w Lidlu i Kauflandzie, a w Polsce w Biedronce i Intermarché.

Byli zaskoczeni, gdy odkryli, że wiele podstawowych produktów w Niemczech jest obecnie tańszych. Okazało się, że u naszych sąsiadów tańsze jest m.in. masło.

Podczas gdy 250-gramowa sztuka markowego masła kosztuje u nas 1,49 euro, w Biedronce trzeba za nią zapłacić równowartość 1,53 euro [kurs NBP 4,70 zł za 1 euro - przyp. red.], a w Intermarché 1,54 euro - czytamy w niemieckim dzienniku.

Jak ustalili dziennikarze, ceny jajek z obu krajach są podobne, w Niemczech tańsze jest salami czy niektóre warzywa. Droższy z kolei jest nabiał, czy papier toaletowy.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić