aktualizacja 

W stawie opadł poziom wody. Świadek nie był do końca pewien, co znalazł

62

Na terenie garnizonu mazowieckiego znów odnalezione zostały niewybuchy, które pochodzą z okresu II wojny światowej. Do takich odkryć doszło w powiatach: kozienickim, pułtuskim oraz sochaczewskim.

W stawie opadł poziom wody. Świadek nie był do końca pewien, co znalazł
Na Mazowszu znaleziono niewybuchy (mazowiecka.policja.gov.pl)

Przed kilkoma dniami Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach otrzymał kilka zgłoszeń od mieszkańców gminy Głowaczów oraz Grabów nad Pilicą o znalezieniu przedmiotów przypominających pociski artyleryjskie. Na miejsce zdarzenia od razu skierowany został policjant z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego oraz funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Grabowie nad Pilicą.

Służby potwierdziły, że rzeczywiście są to pociski artyleryjskie. "Funkcjonariusze przez kilka dni zabezpieczali znaleziska do czasu zneutralizowania przez patrol saperski wszystkich niebezpiecznych przedmiotów" - dowiadujemy się z komunikatu policyjnego.

W powiecie pułtuskim na znalezisko z czasów wojny natknął się mieszkaniec Mor, który zauważył przedmiot przypominający pocisk artyleryjski w rejonie swojego stawu po opuszczeniu w nim poziomu wody. W tym samym powiecie na prywatnej posesji w Łubienicy podczas robót ziemnych na znalezisko natknął się pracownik. W obydwu przypadkach natychmiast powiadomiona została Policja. Przybyły na miejsce policyjny pirotechnik stwierdził, że są to granaty moździerzowe. Funkcjonariusze, do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczyli miejsce, gdzie ujawniono niewybuchy - zrelacjonowano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gen. Skrzypczak: to klucz do zwycięstwa Ukraińców

W ostatnim czasie niepokojące zgłoszenie wpłynęło również do sochaczewskiej komendy. Jasno z niego wynikało, że podczas prac ziemnych znaleziono dwa pociski.

Na miejsce natychmiast pojechał policyjny pirotechnik, który potwierdził, że są to pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce ich odnalezienia i powiadomili saperów. Podczas oczyszczania terenu znaleziono kolejny pocisk. W trakcie czynności nie doszło do żadnego wypadku - czytamy w komunikacie.

Śmiertelne niebezpieczeństwo

Przy tej okazji mundurowi przypomnieli, że "tego typu amunicja nadal może stanowić śmiertelne zagrożenie dla człowieka, dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i szybkie powiadomienie odpowiednich służb".

Wskazano też kilka istotnych zasad:

  • w przypadku znalezienia niewybuchu natychmiast zadzwoń na nr 112. Na miejsce przyjadą policjanci i zabezpieczą teren,
  • stań w bezpiecznej odległości i nie pozwól nikomu podchodzić w zagrożone miejsce,
  • nigdy nie dotykaj niewybuchu, nie potrząsaj nim, ani nie przenoś,
  • zawsze czekaj do przyjazdu mundurowych. Policjanci skontaktują się z jednostką wojskową, która zneutralizuje pocisk,
  • ostrzegaj dzieci przed niebezpieczeństwem!
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić