W tej wsi na Lubelszczyźnie mieszkają dwie osoby: sołtys i jego żona

41

Są jedynymi mieszkańcami wsi, ale nie zamierzają się wyprowadzać. Mowa o małżeństwie, które zamieszkuje w Dąbrowie na Lubelszczyźnie — wsi oficjalnie uznanej za najmniejszą w Polsce. Jeszcze dwie dekady temu Dąbrowa liczyła 13 domów i 50 mieszkańców. Ale z czasem miejscowość opustoszała. Został w niej tylko sołtys i jego żona.

W tej wsi na Lubelszczyźnie mieszkają dwie osoby: sołtys i jego żona
Gdzie znajduje się majmniejsza wieś w Polsce? (Pixabay, FotoKrzyzanowski)

Wyobraźcie sobie, że mieszkacie w wiosce, w której nie macie sąsiadów, a podając liczbę mieszkańców, możecie się ograniczyć tylko do domowników. Właśnie tak jest w Dąbrowie, położonej na Lubelszczyźnie, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Mircze. Aktualnie ta wieś uznawana jest za najmniejszą w naszym kraju. I trudno z tym polemizować.

Na Lubelszczyźnie żyją ponad 2 miliony osób. W Dąbrowie, wsi w woj. lubelskim, żyją dwie osoby. A konkretnie sołtys wsi i jego żona. Gdy odbywały się wybory, to żona zgłosiła kandydaturę męża. A że konkurentów nie było, mężczyzna został sołtysem.

Małżeństwo może z całym przekonaniem stwierdzić: ''wieś to my''. Nie oznacza to jednak, że w miejscowości nie ma innych domów. Są, ale nikt w nich mieszka. Ludzie powyjeżdżali do większych miast lub za granicę. Zresztą decyzję o wyjeździe podjęły również córki pary.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wybrała się nad Morskie Oko. To ją zaskoczyło

Sołtys i jego żona wyjeżdżać nie zamierzają. Choć w Dąbrowie raczej niewiele się dzieje, mieszkańcy nie tęsknią za cywilizacją. Mogą za to pracować i wypoczywać wśród wszechobecnej zieleni i malowniczych, bezkresnych pól. Tutaj nie ma hałasu, jest cisza, spokój i słychać śpiew ptaków.

Dąbrowa oficjalnie została uznana za najmniejszą wieś w Polsce, ale nie jest to jedyna miejscowość, zamieszkiwana przez dwie osoby. Według rankingów, również w Zabrzeziu (woj. łódzkie), Taliptach (woj. warmińsko-mazurskie), Pielicy (woj. pomorskie), Kępie Zagajnej (woj. lubuskie) i kilku innych miejscowościach w Polsce, nie mieszkają więcej niż 3 osoby.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić