Wojna w Ukrainie. Polski sprzęt w akcji. Nagranie krąży w sieci

Najnowsze nagranie z Ukrainy pokazuje skuteczność polskich przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Dzięki nim udało się zlikwidować rosyjskie samoloty Su-25 i Su-34 oraz śmigłowce Mi-24 oraz Ka-52.

Wojna w Ukrainie. Polski sprzęt w akcji. Nagranie krąży w sieci
Polskie wyrzutnie niszczą rosyjskie drony i helikoptery (Twitter)

Ukraińcy żołnierze z 95. Samodzielnej Brygady Desantno-Szturmowej pokazali, jak działają polskie wyrzutnie Piorun. Jest to pierwsze nagranie, na którym uwieczniono ich użycie. Dotychczas Ukraińcy niszczyli rosyjski sprzęt głównie za pomocą amerykańskich wyrzutni FIM-92 Stinger oraz brytyjskich Javelinów.

Polskie wyrzutnie niszczą rosyjski sprzęt

Jak pisze na Twitterze ekspert wojskowy i były żołnierz Wiktor Kowalenko, polskie przeciwlotnicze zestawy rakietowe już pokazały swoją skuteczność. Dotychczas dzięki nim udało się już zestrzelić rosyjskie samoloty Su-34 i Su-25 oraz śmigłowce bojowe Mi-24 oraz Ka-52.

Piorun to Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) do zwalczania nisko lecących statków powietrznych, samolotów, śmigłowców oraz dronów. Zestaw jest produkowany przez polskie przedsiębiorstwo Mesko. Na Ukrainę dostarczono nieujawnioną na razie liczbę tych zestawów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pierwsze użycie Piorunów

11 maja Ukraińcy po raz pierwszy pochwalili się, że dzięki polskim wyrzutniom udało się zniszczyć rosyjski śmigłowiec Ka-52. "W obwodzie charkowskim rosyjski śmigłowiec zwiadowczy i uderzeniowy został zniszczony za pomocą systemu Piorun. Nadal wykonujemy misje bojowe i niszczymy wrogów Ukrainy!" – przekazały wówczas ukraińskie siły.

Według ukraińskich danych Rosja nadal ponosi duże straty w rozpętanej przez siebie wojnie. Ukraińcy zlikwidowali już 203 samoloty oraz 167 helikopterów. Oprócz tego Rosjanie stracili m.in. 1254 czołgi i 93 systemy obrony przeciwlotniczej.

Zobacz także: Tajemnicza choroba Putina. Ekspert o propagandzie
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić