Wszystkich Świętych nie wyjdzie nam na dobre. Ekspert nie ma wątpliwości

47

1 listopada przypada dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybierze się na groby bliskich oraz rodzinne spotkania. Eksperci biją na alarm. Uważają, że przyczyni się to do rozwoju czwartej fali pandemii koronawirusa.

Wszystkich Świętych nie wyjdzie nam na dobre. Ekspert nie ma wątpliwości
Katowice, 28.10.2021. Cmentarz przy ul. Francuskiej w Katowicach, 28 bm. (PAP, PAP/Andrzej Grygiel)

Trwa czwarta fala pandemii koronawirusa. Cały czas przybywa zakażonych. W sobotę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby pozytywny wynik testu uzyskało aż 9798 osób, a 115 chorych na COVID-19 zmarło.

Eksperci obawiają się, że chorych przybędzie po Wszystkich Świętych. To czas odwiedzin i spotkań rodzinnych, a także wzmożonego ruchu na cmentarzach - tam jednak jest względnie bezpiecznie z uwagi na to, że to otwarta przestrzeń.

Siedzimy wśród bliskich, w zamkniętych pomieszczeniach, jemy wspólne posiłki, rozmawiamy. To jest ten moment, kiedy możemy się zarazić - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Niestety, jeśli nie zachowamy ostrożności, święta mogą się przyczynić do jeszcze szybszego rozprzestrzeniania epidemii w całym kraju. Są bardzo rodzinne, ludzie zjeżdżają się w jedno miejsce, często z różnych stron Polski - dodał Grzesiowski.

Wszystkich Świętych 2021. Apel lekarza

Lekarz zaapelował do wszystkich. Mówił, że jeżeli ktoś nie jest pewien, czy jest zdrowy, bezwględnie powinien wykonać test na koronawirusa. Aby nie zrobić nikomu krzywdy najlepiej - zdaniem dra Grzesiowskiego - być zaszczepionym przeciw grypie i COVID-19.

W zeszłym roku cmentarze były zamknięte. Rząd podjął tę decyzję w ostatniej chwili. Tym razem do tego nie dojdzie.

Zobacz także: Duchowny o 1 listopada: święto zgody narodowej. Tłumaczy, co miał na myśli
Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić