Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Wybitny prawnik mówi wprost: mandaty Wąsika i Kamińskiego wygasły

218

Zdecydowana większość prawników uważa, że mandaty posłów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego wygasły. Do tego grona dołączył profesor Adam Strzembosz. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego po 1989 roku uważa, że "to podstawowa kwestia prawna i wstyd o niej mówić".

Wybitny prawnik mówi wprost: mandaty Wąsika i Kamińskiego wygasły
Adam Strzembosz uważa, że politycy PiS powinni iść do więzienia (PAP, Wojciech Pacewicz)

Wyrok w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zaognił spór między koalicją rządzącą oraz partią Prawa i Sprawiedliwości. W opinii środowiska PiS, politycy zostali ułaskawieni przez prezydenta, a przez to nie dotyczy ich ani więzienie, ani nawet utrata mandatów.

Dla poparcia tej tezy wskazują wyrok Trybunału Konstytucyjnego i nieuznawaną za sąd przez organy unijne Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która rozpatrywała odwołanie Kamińskiego i Wąsika.

Wielu prawników skłania się jednak ku tezie, że mandaty obydwu parlamentarzystów wygasły w momencie wyroku, ułaskawienie Andrzeja Dudy z 2015 roku jest nieważne, ponieważ nie można ułaskawić osób, które jeszcze nie zostały prawomocnie skazane, a obydwaj skazani powinni odbyć karę pozbawienia wolności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Apel prof. Strzembosza do sędziów: zbliżają się trudne czasy, bądźcie silni

Wybitny karnista mówi o sprawie Kamińskiego i Wąsika

Do grona tych osób dołączył profesor Adam Strzembosz. Wybitny prawnik i karnista w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz z "Gazety Wyborczej" wprost nazwał galimatias prawny, który aktualnie panuje wokół sprawy.

Ja nie mam żadnych wątpliwości co do tej sprawy. Sąd Najwyższy nie ma prawa podważać kompetencji sądów karnych. To są tak podstawowe rzeczy, że aż wstyd o nich mówić. Sąd Najwyższy w tym trybie nie jest żadną instancją. To jest oczywiste przecież - stwierdził jednoznacznie prof. Strzembosz.

Profesor Strzembosz wielokrotnie w nieprzychylnych słowach mówił o prawnym porządku wprowadzanym przez rząd PiS. Szczególnie "obrywało się" ministrowi Zbigniewowi Ziobrze.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na ten moment nie wiadomo, jak zakończy się cała sprawa. Zgodnie z ostatnią decyzją sądu, politycy powinni zostać w trybie nakazowym doprowadzeni do zakładu karnego. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik uważają, że "będą w takim przypadku pierwszymi więźniami politycznymi w kraju po 1989 roku".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić