Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Wybory 2020. Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich?

2

Głosowanie w wyborach prezydenckich w Polsce trwało w niedzielę 12 lipca do godziny 21:00. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych pojawiły się pierwsze wyniki wyborów (sondaż exit poll od Ipsos), a o 2:00 w nocy były już wyniki sondażu late poll. A kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich?

Wybory 2020. Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich?
Wybory 2020. Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich?

Wybory 2020. Pierwsze wyniki wyborów prezydenckich

Zaraz po zamknięciu lokali wyborczych pojawiły się wyniki sondażu exit poll od Ipsos. Był on przygotowany na podstawie ankiet wśród wyborców, przeprowadzonych przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Sondaż exit poll pokazał przewagę Andrzeja Dudy - obecny prezydent uzyskał w II turze wyborów 50,4 proc. poparcia. Z kolei Rafał Trzaskowski - 49,6 proc.

O godzinie 2:00 były już wyniki sondażu late poll od Ipsos. To badanie z kolei przedstawiło dane sondażowe z 90 procent komisji. Przewaga Andrzeja Dudy nieco wzrosła. Według sondażu late poll Andrzej Duda zdobył 51 proc., a Rafał Trzaskowski 49 proc. głosów.

Wybory 2020. PKW podała cząstkowe wyniki. Kiedy będą oficjalne wyniki wyborów?

Na konferencji prasowej 13 lipca o godzinie 8:00 Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki wyborów. Na podstawie danych z 99,97 proc. obwodów wyborczych wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda, który zdobył 51,21 proc. Rafał Trzaskowski miał 48,79 proc. głosów. PKW poinformowała, że frekwencja wyborcza wyniosła 68,12 proc. To nie są jeszcze oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Polsce.

Kiedy będą oficjalne wyniki wyborów prezydenckich? Według ustawy z 2 czerwca możemy na nie poczekać do wtorku 14 lipca, do godziny 21:00. Na niedzielnej konferencji prasowej, szef PKW Sylwester Marciniak, zapytany o oficjalne wyniki wyborów, powiedział: "Przypominam, że ustawa szczególna z 2 czerwca przewiduje, że jeżeli chodzi o protokoły głosowania z obwodów za granicą, to maksymalnie czekamy 48 godzin od zamknięcia lokali wyborczych, czyli jest to termin - wtorek godzina 21:00 i jeszcze w zależności teraz, którego czasu lokalnego, maksymalnie do 23:00”.

Istnieje szansa, że oficjalne wyniki wyborów pojawią się już dzisiaj, w poniedziałek 13 lipca. Jeśli uda się zebrać ostateczne wyniki głosowania w skali Polski i zagranicy, już dzisiaj zostanie podejęta uchwała w sprawie wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli nie - na ogłoszenie zwycięzcy wyborów prezydenckich 2020 poczekamy do jutra.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić