aktualizacja 

Wybory prezydenckie w Rosji. Seria groźnych incydentów

Sytuacja jest bardzo poważna. W Rosji, gdzie aktualnie trwają wybory prezydenckie, niektórzy z obywateli już nie wytrzymują. W lokalach wyborczych dochodzi do licznych aktów dewastacji urn i kart do głosowania. Szczegółami podzielił się na swoim koncie w serwisie X (dawniej Twitter) Anton Geraszczenko, były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Wybory prezydenckie w Rosji. Seria groźnych incydentów
Wybory w Rosji. Niszczone są i podpalane urny. (X, @Gerashchenko_en)

W Rosji trwają aktualnie wybory prezydenckie. Choć ich wyniki są z góry już ukartowane, to jednak obywatele mogą głosować przez trzy dni od piątku 15 marca do niedzieli 17 marca w godz. od 8 do 20 (czasu lokalnego).

Co ciekawe, oprócz rządzącego krajem od dwóch dekad Władimira Putina (71 l.) na listach znalazło się aż trzech innych kandydatów. To: Nikołaj Charitonow (76 l.), Władisław Dawankow (40 l.) i Leonid Słucki (56 l.).

Wybory prezydenckie w Rosji. Niszczone są i podpalane urny

Okazuje się, że w różnych lokalach wyborczych na terenie Rosji doszło już do kilku dewastacji - to głównie podpalenia urn i kart wyborczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin pogrzebał wielki plan. "Ma ogromny problem"

Filmikami z takich incydentów w Moskwie i Petersburgu podzielił się na platformie X (kiedyś Twitter) Anton Geraszczenko, były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy. Podobne akcje miały też miejsce w mniejszych miejscowościach rosyjskich np. w Kogałym w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym.

Pod postem Geraszczenko zaroiło się od komentarzy internautów. - W Rosji płonie nie tylko rafineria ropy naftowej. Płoną nawet lokale wyborcze - pisała jedna osoba. - Opór silny, trudny do ukrycia... - wskazywała następna. - Mają dość dyktatora - dodawała kolejna. - "Pożary w Rosji" mogą być kolejnym serialem Netflixa - ironizowała inna.

Centralna Komisja Wyborcza, widząc co się dzieje już w pierwszym dniu wyborów prezydenckich w Rosji, zwróciła się z apelem o to, by wzmocniono ochronę urn.

Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić