Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Wybuchł potężny wulkan. Tysiące ludzi ewakuowanych

41
Podziel się:

Wulkan Sinabung w północnej Sumatrze wyrzucił pył i skały na wysokość 2,5 km.

Wybuchł potężny wulkan. Tysiące ludzi ewakuowanych
(Twitter)

*Władze odradzają zbliżanie się do wulkanu bliżej niż 7 km. *Wyznaczono tam specjalną czerwoną strefę. Wszystko w obawie przed spływającą lawą, która może zniszczyć znajdujące się u podnóża góry domy. Ludzie przebywają teraz w tymczasowych schroniskach, której jak podaje lokalny serwis detik.com, są w opłakanym stanie.

Wulkan Sinabung już wielokrotnie pokazywał swoją siłę. Jest najaktywniejszym spośród 130 w kraju. Tylko w ubiegłym miesiącu słup popiołu był wysoki na ponad 4 km. W jeszcze wcześniejszej erupcji w tym roku zginęło 10 osób.

Sinabung to potężny wulkan o wysokości 2460 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem w północnej Sumatrze. Ostatni poważny wybuch zanotowano w 1600 roku. Potem wulkan ucichł. Okoliczni mieszkańcy przypomnieli sobie o nim na dobre w 2010 roku. Wtedy ewakuowano 19 tys. osób. Wulkan wyrzucił popiół na 1,5 km, a ze zbocza spływała lawa.

Oczy całego świata zwrócone są jednak na inny wulkan w Indonezji. Chodzi o Agung. W ostatnich dniach sejsmolodzy odnotowali tam ponad 1000 wstrząsów. Z okolicy ewakuowano już 75 tys. osób. Władze zalecają, żeby nikt nie zbliżał się do wulkanu bliżej niż na 9 kilometrów. Chcą uniknąć scenariusza z 1963 roku, kiedy to przez wybuch zginęło ponad 1000 osób.

Do erupcji Agung przygotowują się też linie lotnicze. Samoloty startujące z Australii do Indonezji biorą więcej paliwa niż wcześniej, żeby w razie czego móc ominąć wulkan i bezpiecznie dolecieć na inne lotnisko.

Zobacz także: Zobacz też: Mieszkańcy wyspy przygotowują się do erupcji

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(41)
Moj nick
5 lata temu
Trzeba jeszcze bardziej zacisnac pasa, zeby nie robic gazow cieplarnianych. Od dzis wszyscy maja oddychac co drugi raz i w ten sposob zmniejszymy emisje CO2 o polowe.
fruu
5 lata temu
I kolejny głupek kręcący filmik telefonem trzymanym pionowo. Telewizory też tak stawiacie/wieszacie?
Raptor58
5 lata temu
...jaki to będzie % w skali niszczenia Ekosystemu i Efektu Cieplarnianego..;)))///....???!
strazak
5 lata temu
nie wszedl moj wpis wiec jeszcze raz: ze strony onet mozna dowiedziec sie o aktywnosci kolejnego wulkanu, tym razem na jednej z wysp Vanuatu :-/ ?
ciemnowidz
5 lata temu
No i zaczęło się.Biada wszystkim !
Babisdzon
5 lata temu
Jest nas na ziemi za dużo (szczególnie Chiny, Indonezja, Indie) stąd zawsze mnie dziwiły apele o bezrefleksyjne rozmnażanie się. A część ludzi, którzy żyją w tak skrajnych warunkach należało by , w ramach relokacji, (oczywiście na ich prośbę) przesiedlić choćby do Polski, która jest w stanie wyżywić więcej mieszkańców i zagwarantować im lepsze warunki do życia.
wkurzony
5 lata temu
Kto normalny buduje swój dom u podnóża wulkanu ?
módlcie się
5 lata temu
niedługo stanie się coś bardzo złego...to pewne!
amagiedon
5 lata temu
Na razie słabiutko by to miało jakieś przełożenie na klimat.
strazak
5 lata temu
sorry za blad - z kolei
strazak
5 lata temu
do Ul : a ja skolei nie rozumiem Twojego pytania - ale calkiem prosto - widziales kiedys w telewizji czy slyszales w radio badz tez znalazles w internecie, gazecie itd wzmianke, ZEBY DWA WULKANY LEZACE W POBLIZU BYLY AKTYWNE W TYM SAMYM CZASIE - bo ja nie - siema
V-V
5 lata temu
Czy podziemne próby z nową bronią nie powodują zmian w strukturze ziemi i zachwianie wewnętrznej energii. Czyńmy sobie ziemię poddaną, ale rozumnie.
antyanty
5 lata temu
muszę pochwalić o2 ma sensowne informacje, inni piszą absurdalnie.
Ciekawe
5 lata temu
co na to zielone ekologiczne mądrale???? dlaczego nie protestują przykuwając się do niszczonych drzew???? gdzie wasza misja, pokrętna i obliczona tylko na zysk
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić