Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Wyjątkowa operacja w Polsce. Ukraiński żołnierz odzyskał słuch

21
Podziel się:

W jednym z krakowskich szpitali przeprowadzono pionierską na skalę Małopolski operację. Dwóm dorosłym osobom wszczepiono w placówce medycznej nowoczesne implanty ślimakowe. Jednym z pacjentów był ukraiński żołnierz, który dzięki lekarzom z Polski odzyskał słuch.

Wyjątkowa operacja w Polsce. Ukraiński żołnierz odzyskał słuch
Lekarze krakowskiego szpitala wykonali dwie operacje wszczepienia implantów słuchowych (Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera)

Operacje przeprowadzono w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Implanty zostały wszczepione dwójce dorosłych pacjentów.

Rocznie dorosłym pacjentom w Polsce wszczepianych jest blisko 400 podobnych implantów; niestety dotąd w Małopolsce nie mieliśmy wyspecjalizowanej placówki, która spełniałaby określone wymogi, pozwalające przystąpić do programu implantów ślimakowych – przyznał ordynator Oddziału Otolaryngologii Szpitala Rydygiera Piotr Łach.

Krakowski dokonał pionierskiej operacji. "Wielka radość"

Jedną z osób, które znalazły się na stole operacyjnym, był ukraiński żołnierz. Mężczyzna przebył wcześniej złamanie kości skroniowej i w wyniku działań wojennych stracił słuch.

Drugą pacjentką była Polka z postępującym niedosłuchem. Lekarze stwierdzili, że stosowanie u niej aparatu słuchowego nie przynosiło znaczących korzyści w dłuższej perspektywie czasowej.

To wielka radość, że Szpital Rydygiera, nie będący przecież placówką uniwersytecką dołączył właśnie do 15 ośrodków, które takie wszczepienia w Polsce wykonują – przekazał po zabiegach ordynator.

Pacjentom wszczepiono implanty ślimakowe. Dzięki temu mogą znowu słyszeć.

Aparaty słuchowe odbierają dźwięk, wzmacniają go i przesyłają przez prawidłowy przewód słuchowy. Jeżeli jednak uszkodzenie ucha jest znaczne, wzmacnianie dźwięku w ten sposób nie przyniesie żadnego efektu.

Implant ślimakowy stanowi elektroniczną protezę słuchu. Wszczepia się go do kości skroniowej. Tam pobudza on zakończenia nerwu słuchowego, co umożliwia skuteczne słyszenie nawet osobom całkowicie głuchym.

Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia implantu ślimakowego wykonana została 16 lipca 1992 roku w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej w Warszawie przez profesora Henryka Skarżyńskiego.

Obejrzyj także: Potężne zapadlisko w Teksasie. Kobieta cudem uniknęła śmierci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Dyzma
2 miesiące temu
Pacjenci na endoprotezę czekają latami a tu z dnia na dzień operacja kto za to płaci no chyba trzeba zwiększy c składkę zdrowotna do 15%
Droo
2 miesiące temu
Oczywiście biednym ukraincom trzeba pomagać ale swoich miec w dalekim poważaniu, termin dla dziecka do okulisty na nfz za rok i to na cito ale im to juz terminy na wczoraj już są. Zalosny kraj i myślenie, zbawcy całego swiata
qwertura
2 miesiące temu
Na kimś trzeba się uczyć.
siekiera z pi...
2 miesiące temu
a jak owsiak,zatrzasl puszka w strone widlakow,,
Przegięcie
2 miesiące temu
Humanitaryzm, owszem. Nie rozumiem tylko, dla czego Ukraińców nie obowiązuje kolejka i terminy do lekarzy? To już gruba przesada i dyskryminacja gospodarzy u siebie.
Prawo nie dzi...
2 miesiące temu
Po wyleczeniu, ten żołnierz powinien zostać internowany na terenie Polski. Tak nakazuje prawo międzynarodowe. Pozostali wyleczeni żołnierze z Ukrainy też podlegają internowaniu i nie powinni być odsyłani na Ukrainę.
Itp
2 miesiące temu
Oni nas bardzo kochają i są bardzo wdzięczni, że mogą kraść w sklepach ile wlezie, każdy leci na kasę samoobsługową. Przewożą uchodzców z innych krajów do Niemiec, przy okazji i używki.
Wania
2 miesiące temu
ja na mam wszczepiony implant biodra i dartmowe leki przez 1 rok dziekuje polsko dostalem tez maly bo maly ale 89 m dom od panstwa polskiego dziekuje.
gosc
2 miesiące temu
Mam znajomych Ukrainców, których rodzice przyjechali tu z akcji Wisła. Mają domy, jedni dom ponad 300 m, małżeństwo. Nikt z nich nie wziął swoich do domu.
ciekawe
2 miesiące temu
Czy to koleś z Azowa ? Ich ONZ umieściło po 14 r na liście terrorystów, za gwałty, napady, morderstwa itp.na Rosjanach.
viktor
2 miesiące temu
ja mialem proistowana przegrode oraz darmowy aparat na zeby implantacja jedynki super dziekuje polsko
Jacek
2 miesiące temu
Nie ma po co komentowac bo zaraz usuniecie wpis.
Tekla
2 miesiące temu
Mamy powyżej uszu Ukraińców oni bez kolejki a my czekamy na wizytę pół roku.
wiarus
2 miesiące temu
Dlaczego usuwacie moje komentarze prawda w oczy kole
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić