aktualizacja 

Występ w ruinach. Niezwykły koncert Bacha w Charkowie

Wiolonczelista Denis Karaczewcew zagrał wyjątkowy koncert w ruinach swojego rodzinnego miasta Charkowa. Muzyk w wojennej scenerii zaprezentował Bacha.

Występ w ruinach. Niezwykły koncert Bacha w Charkowie
Koncert w ruinach. Niezwykły występ Bacha w Charkowie (YouTube)

Denis Karaczewcew jest ukraińskim wiolonczelistą, który wychował się w Charkowie. W mediach społecznościowych podkreśla, że kocha swoje miasto i ma nadzieję, że wojna wkrótce się zakończy.

Ruszam z projektem "Ulicami Charkowa", aby zebrać fundusze na pomoc humanitarną i renowacja architektury miasta. Zjednoczmy się, aby razem ożywić nasze miasto! - napisał na Facebooku.

Karaczewcew studiował w Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego na Ukrainie. Na swoim koncie ma występy w Austrii, Japonii i Turcji, a nawet w starożytnym amfiteatrze w Tunezji. Z powodu wojny duże koncerty w Ukrainie są wykluczone, dlatego samotnie gra na wiolonczeli w różnych częściach swojego miasta.

Na najnowszym filmie widzimy jak Karaczewcew wykonuje ponurą suitę wiolonczelową nr 1 Bacha, na środku opustoszałej, zasypanej gruzami ulicy Charkowa. Cykl sześciu suit Johanna Sebastiana Bacha został prawdopodobnie skomponowany w latach 1717-1723.

Przywrócić normalność

Na Facebooku Karaczewcew powiedział, że dzięki koncertom ma nadzieję zwrócić uwagę na trudną sytuację miasta, drugiego co do wielkości na Ukrainie, które zostało bezlitośnie zbombardowane przez rosyjskie wojsko.

To nie był jedyny koncert muzyka w Charkowie. W ostatnich dniach Karaczewcew wykonał w centrum miasta hymn narodowy Ukrainy.

Jego występ przypomniał historie ukraińskich muzyków występujących w ekstremalnych warunkach, jak Wiera Lytovchenko, która grała na skrzypcach kołysanki w kijowskim schronie przeciw bombowym.

Zobacz także: Ilu jeszcze Ukraińców może przyjąć Polska? Specjalista szacuje liczby
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić