o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

"Zabawa w chowanego". Reaguje Prokuratura Krajowa

15
Podziel się

Prokuratura Krajowa opublikowała komunikat o "Zabawie w chowanego" braci Sekielskich. Wyjaśnia w nim swoją rolę w sprawie duchownego, który molestował nieletnich. Zaprzecza też jednej informacji, którą podano w filmie.

"Zabawa w chowanego". Reaguje Prokuratura Krajowa
"Zabawa w chowanego". Reaguje Prokuratura Krajowa (YouTube.com)
bErUkwSt

"Zabawa w chowanego" doczekała się reakcji nie tylko duchownych. Wywołani do tablicy poczuli się też przedstawiciele Prokuratury Krajowej, która wydała komunikat w sprawie filmu Sekielskich.

Chodzi o śledztwo prowadzone w sprawie jednego z bohaterów filmu. Prokuratura wyjaśnia, jak z jej perspektywy wygląda sprawa Arkadiusza H., byłego wikariusza parafii w Pleszewie. Postępowanie wobec niego zaczęło się w grudniu 2018 roku, kiedy wpłynęło zawiadomienie o Arkadiuszu H.

Prokuratura niezwłocznie, już po dwóch dniach, zwróciła się do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu o udostępnienie akt personalnych Arkadiusza H. wraz dokumentacją przebiegu i miejsc świadczenia posługi kapłańskiej. We wrześniu 2019 roku został mu postawiony zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych- informuje Prokuratura Krajowa.

bErUkwSv

W trakcie śledztwa przesłuchano 35 świadków. Oprócz tego zgromadzono liczne opinie biegłych i materiał dowodowy w postaci nagrań obciążających duchownego. Odkryto również, że w przeciągu 20 lat ofiarami molestowania ze strony księdza padło kolejnych sześć osób.

"Zabawa w chowanego". Prokuratura dementuje

Przedstawiciele PK tłumaczą, że nie mogli zarzucić komukolwiek zarzutu ukrywania informacji o popełnieniu przestępstwa pedofilii. To dlatego, że przestępstwa miały miejsce ponad 20 lat temu, a obowiązek zawiadomienia służb wprowadzono dopiero w 2019 roku.

Nieprawdą jest podana w filmie informacja, jakoby jednostki prokuratury nie miały swobody w prowadzeniu postępowań dotyczących przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Jest wprost przeciwnie. Celem przywołanego w tym kontekście w filmie pisma, które Prokuratura Krajowa skierowała w styczniu 2019 roku do Prokuratorów Regionalnych, było skuteczne pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych - czytamy w komunikacie.

bErUkwSB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bErUkwSW
KOMENTARZE
(15)
nicektu
rok temu
Bez względu na upływ czasu, prokuratura ma obowiązek rozponać sprawę.
Mara
rok temu
Jest jedyne wyjście z tej sytuacji,nie posyłać dzieci w łapy przestępców.Ale Polacy są ślepi.
Esc
rok temu
Zrobić tak jaK w Stanach. Po prostu aresztować! Co mnie obchodzi że to ksiądz! Przestępca i chory człowiek!
bErUkwSX
rzecznik
rok temu
Prokuratura Komunistyczno-pisowska teraz się tłumaczy my zwykli obywatele nie nosimy koloratek.
Konrad
rok temu
"pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych " hahaha to tak jakby coś pozyskać od Ziobry?!Ten sam fałsz i obłuda-
Don Chichot
rok temu
"Ta pani przyszła w futrze i w nim wychodzi."
Karol
rok temu
Przestancie juz pisac Prokuratura Krajowa tylko Prokuratura Premiera Ziobry.A to wielka roznica.Bo jak widac Prawo mozna interpretowac wedlug rzeczywistego Prawa i zasady " Dura lex est lex " albo wedlug linii propagandowej rzadzacej Partii.To wszystko
Janek
rok temu
Nic mu nie zrobią.Księża są w Polsce świętymi krowami.
joda
rok temu
"Zabawa w chowanego" Tak właśnie biskupi bawią się z wiernymi podrzucając jak kukułka jajo, księży pedofili z parafii do parafii.
Raf
rok temu
Ziobro wypierdku zajmij się tym na już.
Dr0
rok temu
Za dużo ziobro udziela się w stacji rydzyka by zrobił klerowi problem.
Suweren
rok temu
Kochani wy wszyscy co psioczycie na PIS nie macie racji, jesteście w błędzie.My postępujemy zgodnie z Prawem i Sprawiedliwością.Przepisy są takie i Prokuratura postępuje zgodnie z procedurami.A to wszystko co pokazali Siekielscy to oszustwo to młodzi zdeprawowali księdza.On powinien dostać wsparcie wiernych i KOŚCIOŁA.Ksiądz jest teraz przechodzi trał me i wymaga pocieszenia.PIS brońcie księdza, kocham Was.
ziembas
rok temu
Poczekamy kolejne 20 lat aż się sprawa wyjaśni ... załamka :-(
bErUkwSP
...
rok temu
Najprawdopodobniej jeszcze sądzą.Rozprawy sądowe nie odbywają się zbyt szybko.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić