Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

"Zabawa w chowanego". Reaguje Prokuratura Krajowa

21

Prokuratura Krajowa opublikowała komunikat o "Zabawie w chowanego" braci Sekielskich. Wyjaśnia w nim swoją rolę w sprawie duchownego, który molestował nieletnich. Zaprzecza też jednej informacji, którą podano w filmie.

"Zabawa w chowanego". Reaguje Prokuratura Krajowa
"Zabawa w chowanego". Reaguje Prokuratura Krajowa (YouTube.com)

"Zabawa w chowanego" doczekała się reakcji nie tylko duchownych. Wywołani do tablicy poczuli się też przedstawiciele Prokuratury Krajowej, która wydała komunikat w sprawie filmu Sekielskich.

Chodzi o śledztwo prowadzone w sprawie jednego z bohaterów filmu. Prokuratura wyjaśnia, jak z jej perspektywy wygląda sprawa Arkadiusza H., byłego wikariusza parafii w Pleszewie. Postępowanie wobec niego zaczęło się w grudniu 2018 roku, kiedy wpłynęło zawiadomienie o Arkadiuszu H.

Prokuratura niezwłocznie, już po dwóch dniach, zwróciła się do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu o udostępnienie akt personalnych Arkadiusza H. wraz dokumentacją przebiegu i miejsc świadczenia posługi kapłańskiej. We wrześniu 2019 roku został mu postawiony zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych- informuje Prokuratura Krajowa.

W trakcie śledztwa przesłuchano 35 świadków. Oprócz tego zgromadzono liczne opinie biegłych i materiał dowodowy w postaci nagrań obciążających duchownego. Odkryto również, że w przeciągu 20 lat ofiarami molestowania ze strony księdza padło kolejnych sześć osób.

"Zabawa w chowanego". Prokuratura dementuje

Przedstawiciele PK tłumaczą, że nie mogli zarzucić komukolwiek zarzutu ukrywania informacji o popełnieniu przestępstwa pedofilii. To dlatego, że przestępstwa miały miejsce ponad 20 lat temu, a obowiązek zawiadomienia służb wprowadzono dopiero w 2019 roku.

Nieprawdą jest podana w filmie informacja, jakoby jednostki prokuratury nie miały swobody w prowadzeniu postępowań dotyczących przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Jest wprost przeciwnie. Celem przywołanego w tym kontekście w filmie pisma, które Prokuratura Krajowa skierowała w styczniu 2019 roku do Prokuratorów Regionalnych, było skuteczne pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić