Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

"Zabawa w chowanego". Reaguje Prokuratura Krajowa

15
Podziel się:

Prokuratura Krajowa opublikowała komunikat o "Zabawie w chowanego" braci Sekielskich. Wyjaśnia w nim swoją rolę w sprawie duchownego, który molestował nieletnich. Zaprzecza też jednej informacji, którą podano w filmie.

"Zabawa w chowanego". Reaguje Prokuratura Krajowa
"Zabawa w chowanego". Reaguje Prokuratura Krajowa (YouTube.com)

"Zabawa w chowanego" doczekała się reakcji nie tylko duchownych. Wywołani do tablicy poczuli się też przedstawiciele Prokuratury Krajowej, która wydała komunikat w sprawie filmu Sekielskich.

Chodzi o śledztwo prowadzone w sprawie jednego z bohaterów filmu. Prokuratura wyjaśnia, jak z jej perspektywy wygląda sprawa Arkadiusza H., byłego wikariusza parafii w Pleszewie. Postępowanie wobec niego zaczęło się w grudniu 2018 roku, kiedy wpłynęło zawiadomienie o Arkadiuszu H.

Prokuratura niezwłocznie, już po dwóch dniach, zwróciła się do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu o udostępnienie akt personalnych Arkadiusza H. wraz dokumentacją przebiegu i miejsc świadczenia posługi kapłańskiej. We wrześniu 2019 roku został mu postawiony zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych- informuje Prokuratura Krajowa.

W trakcie śledztwa przesłuchano 35 świadków. Oprócz tego zgromadzono liczne opinie biegłych i materiał dowodowy w postaci nagrań obciążających duchownego. Odkryto również, że w przeciągu 20 lat ofiarami molestowania ze strony księdza padło kolejnych sześć osób.

"Zabawa w chowanego". Prokuratura dementuje

Przedstawiciele PK tłumaczą, że nie mogli zarzucić komukolwiek zarzutu ukrywania informacji o popełnieniu przestępstwa pedofilii. To dlatego, że przestępstwa miały miejsce ponad 20 lat temu, a obowiązek zawiadomienia służb wprowadzono dopiero w 2019 roku.

Nieprawdą jest podana w filmie informacja, jakoby jednostki prokuratury nie miały swobody w prowadzeniu postępowań dotyczących przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Jest wprost przeciwnie. Celem przywołanego w tym kontekście w filmie pisma, które Prokuratura Krajowa skierowała w styczniu 2019 roku do Prokuratorów Regionalnych, było skuteczne pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
nicektu
2 lata temu
Bez względu na upływ czasu, prokuratura ma obowiązek rozponać sprawę.
Mara
2 lata temu
Jest jedyne wyjście z tej sytuacji,nie posyłać dzieci w łapy przestępców.Ale Polacy są ślepi.
Esc
2 lata temu
Zrobić tak jaK w Stanach. Po prostu aresztować! Co mnie obchodzi że to ksiądz! Przestępca i chory człowiek!
rzecznik
2 lata temu
Prokuratura Komunistyczno-pisowska teraz się tłumaczy my zwykli obywatele nie nosimy koloratek.
Konrad
2 lata temu
"pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych " hahaha to tak jakby coś pozyskać od Ziobry?!Ten sam fałsz i obłuda-
Don Chichot
2 lata temu
"Ta pani przyszła w futrze i w nim wychodzi."
Karol
2 lata temu
Przestancie juz pisac Prokuratura Krajowa tylko Prokuratura Premiera Ziobry.A to wielka roznica.Bo jak widac Prawo mozna interpretowac wedlug rzeczywistego Prawa i zasady " Dura lex est lex " albo wedlug linii propagandowej rzadzacej Partii.To wszystko
Janek
2 lata temu
Nic mu nie zrobią.Księża są w Polsce świętymi krowami.
joda
2 lata temu
"Zabawa w chowanego" Tak właśnie biskupi bawią się z wiernymi podrzucając jak kukułka jajo, księży pedofili z parafii do parafii.
Raf
2 lata temu
Ziobro wypierdku zajmij się tym na już.
Dr0
2 lata temu
Za dużo ziobro udziela się w stacji rydzyka by zrobił klerowi problem.
Suweren
2 lata temu
Kochani wy wszyscy co psioczycie na PIS nie macie racji, jesteście w błędzie.My postępujemy zgodnie z Prawem i Sprawiedliwością.Przepisy są takie i Prokuratura postępuje zgodnie z procedurami.A to wszystko co pokazali Siekielscy to oszustwo to młodzi zdeprawowali księdza.On powinien dostać wsparcie wiernych i KOŚCIOŁA.Ksiądz jest teraz przechodzi trał me i wymaga pocieszenia.PIS brońcie księdza, kocham Was.
ziembas
2 lata temu
Poczekamy kolejne 20 lat aż się sprawa wyjaśni ... załamka :-(
...
2 lata temu
Najprawdopodobniej jeszcze sądzą.Rozprawy sądowe nie odbywają się zbyt szybko.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić