Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Zaginięcie Madeleine McCann. Podejrzany chce wyjść z więzienia. Zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE

2

W czwartek prawnicy Christiana Bruecknera, głównego podejrzanego w sprawie zaginięcia Madeleine McCann, pojawili się w Trybunale Sprawiedliwości UE. Chcą wykorzystać lukę prawną, aby wydostać podejrzanego więzienia. Wkrótce okaże się, czy 43-letni Niemiec wyjdzie na wolność.

Zaginięcie Madeleine McCann. Podejrzany chce wyjść z więzienia. Zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE
Chistian Brueckner jest głównym podejrzanym w sprawie zaginięcia Madeleine McCann

Główny podejrzany w sprawie zaginięcia Madeleine McCann zażądał zwolnienia z więzienia za zgwałcenie 72-letniej kobiety. Prawnicy Bruecknera stawili się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, argumentując, że jego aresztowanie stanowi naruszenie prawa międzynarodowego. Twierdzą, że gwałt na 72-latce nie był przestępstwem, za które Niemiec został ekstradowany z Portugalii, dlatego powinien zostać zwolniony z więzienia.

Christian Brueckner przebywa obecnie w więzieniu w Kilonii w północnych Niemczech za przestępstwa związane z narkotykami. Prokuratorzy nalegali, aby pozostał za kratkami, argumentując, że już wcześniej 43-latek uciekł z kraju i łamał prawo.

Naruszył zasady. Pomimo wymogu pozostania na terytorium Niemiec, wyjechał do Włoch. Jeśli chodzi o sprawę, to podejrzany maksymalnie wykorzystał otwarte granice europejskie. A teraz chce, żebyśmy czytali prawo w taki sposób, żeby było postawione na głowie i dawało mu przewagę w sądzie. Jednak naszym zdaniem nie może to być właściwa interpretacja - powiedział Trybunałowi Sprawiedliwości Felix Halabi, reprezentujący władze niemieckie.

43-latek został poddany ekstradycji z Portugalii do Niemiec w 2017 r. i trafił do więzienia za przestępstwa seksualne wobec dzieci. W 2018 r. został zwolniony, ale objęto go nadzorem i raz w miesiącu miał spotykać się z kuratorem sądowym. Niemiec uciekł z kraju - najpierw do Holandii, a później do Włoch. Zatrzymano go w Mediolanie, poddano ponownej ekstradycji i aresztowano za przestępstwa narkotykowe.

W zeszłym roku, podczas odsiadywania 21-miesięcznego wyroku za narkotyki, Bruckner został skazany na siedem lat więzienia za gwałt na 72-latce. Ten wyrok został jednak zakwestionowany, ponieważ zarzuty dotyczące gwałtu nie zostały wymienione w żadnym z europejskich nakazów aresztowania.

Trybunał Sprawiedliwości UE ma 6 sierpnia wygłosić opinię na temat sprawy. Niedługo później ma zostać wydany ostateczny wyrok, który jest wiążący dla sądów w całej UE.

W zeszłym miesiącu 43-letni Brueckner został uznany za głównego podejrzanego w sprawie zaginięcia Madeleine McCann w 2007 r. Jak dotąd śledczy nie zebrali jednak wystarczających dowodów, by móc oskarżyć go w tej sprawie.

Zobacz także: Zaginięcie Madeleine McCann - polski zwiastun

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić