Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Zamach na bogaczkę z Monako. Polak niespodziewanie przyznał się do zbrodni

19

Oskarżony o współudział w zleceniu zabójstwa były konsul RP w Monako załamał się przed sądem i przyznał się do winy.

Zamach na bogaczkę z Monako. Polak niespodziewanie przyznał się do zbrodni
(East News)

Powiem coś, co chcieli państwo usłyszeć od Wojciecha Janowskiego. Chciał wam powiedzieć to sam, ale nie jest w stanie... Mój klient jest winny śmierci Hélène Pastor - oświadczył przed sądem w imieniu Janowskiego jego prawnik Éric Dupond-Moretti.

Polak, który był zięciem zamordowanej miliarderki, odpowie za zlecenie zamachu. 77-latka została zastrzelona, gdy opuszczała szpital w Nicei. Wraz z nią zginął szofer Mohamed Darouich. Janowski twierdzi, że kierowca nie miał być ofiarą zamachu, jednak inną wersję wydarzeń przedstawił były trener osobisty Janowskiego, Pascal Dauriaca, który kontaktował się z płatnymi zabójcami.

Miałem zlecić zabójstwo dwóch osób - powiedział przed sądem Dauriaca.

Wojciech J. obawiał się utraty finansowania przez Helene Pastor. 69-letni dziś Polak przez 28 lat był mężem córki bogaczki, Sylvii. Para otrzymywała od jej matki 500 tysięcy euro co miesiąc na utrzymanie. Przedsięwzięcia finansowe mężczyzny były w opłakanym stanie, dlatego kiedy lekarze wykryli raka u jego partnerki, postanowił zabić teściową. W przypadku śmierci Sylvii Pastor wyschłoby źródło sporych dochodów, więc spróbował przejąć cały majątek Helene Pastor jeszcze przed śmiercią jej córki.

Córka bogaczki - Sylvia - początkowo była w kręgu podejrzanych. Wkrótce jednak śledczy zrozumieli, że Wojciech J. działał bez wiedzy swojej żony, z którą ma córkę. Mężczyzna w chwili śmierci Helene Pastor pełnił funkcję konsula honorowego Polski w Monako. Początkowo po zatrzymaniu przyznał się do zlecenia zabójstwa Helene Pastor. Potem jednak odwołał zeznania. Później twierdził, że został wmanipulowany w sprawę śmierci swojej teściowej.

Helene Pastor należała do drugiej najważniejszej familii Monako. Ustępowała jedynie Grimaldim - rodzinie panującej w księstwie - i była z nią niezwykle blisko zaprzyjaźniona. W momencie śmierci kontrolowała 15 procent nieruchomości w Monako. Jej majątek rozłożony na kilka firm szacowany był między 12 a 20 miliardami euro. Ulubioną rozrywką Helene Pastor była jazda po Monako charakterystyczną taksówką z Londynu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić