aktualizacja 

Zaskakujące oświadczenie Grety Thunberg. Kończy szkolne strajki dla klimatu

463

Greta Thunberg rozpoczęła strajk klimatyczny w 2018 roku. Odbywał się on w każdy piątek przed szwedzkim parlamentem. Za pośrednictwem mediów społecznościowych młoda kobieta poinformowała, że kończy szkołę i nie będzie mogła kontynuować protestów szkolnych. Jednak, jak sama podkreśla, to nie koniec jej waliki o planetę.

Zaskakujące oświadczenie Grety Thunberg. Kończy szkolne strajki dla klimatu
Greta Thunberg (Wikimedia, Anders Hellberg)

W piątek (9 czerwca) za pośrednictwem mediów społecznościowych Greta Thunberg poinformowała, że kończy szkołę średnią, dlatego organizuje ostatni szkolny strajk klimatyczny. 

251. Tydzień strajku szkolnego. Dziś kończę szkolę, co oznacza, że nie będę już mogła strajkować w szkole dla klimatu - napisała 20-latka na swoim Twitterze.

Dziewczyna podkreśliła jednak, że nadal będzie protestować przeciwko niewystarczającym działaniom polityków przeciwko globalnemu ociepleniu, ale już nie jako uczennica.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sondaże mówią to jasno. To Platforma ich "pompuje"?
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Piątkowy strajk szkolny

Szkolny strajk klimatyczny rozpoczął się w 2018 roku i odbywał się w każdy piątek przed szwedzkim parlamentem.

Kiedy zaczynałam strajkować w 2018 roku, nigdy nie spodziewałem się, że do czegoś takiego dojdzie. Po codziennym strajku przez trzy tygodnie, byliśmy małą grupą dzieci, które postanowiły kontynuować to w każdy piątek. I tak się stało, i tak powstało Fridays For Future - napisała.

Warto podkreślić, że gdy Greta Thunberg przystępowała do protestu miała indywidualny tok nauczania ze względu na diagnozę spektrum autyzmu, a inni uczniowie dołączali do manifestacji poza lekcjami lub przychodzili całymi klasami z nauczycielami w ramach zajęć.

W 2019 roku aktywistka przerwała na rok naukę, aby skoncentrować się na działalności klimatycznej. Wówczas do przedsięwzięcia przyłączyło się wiele osób, a ruch stał się globalny. Ludzie strajkowali w ponad 180 krajach.

W wielu częściach świata nawet przyspieszamy ten proces. Zapewne wielu z nas, absolwentów, zastanawia się teraz, w jaką przyszłość wkraczamy, mimo że to nie my spowodowaliśmy ten kryzys - napisała Greta. 

W pandemii fizyczny protest został zawieszony, a wznowiony nie miał już tak dużej frekwencji, jak wcześniej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Źródło: PAP, theguardian.com

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić