Zdjęcia satelitarne z Krymu. To robią Rosjanie

W sieci udostępniono zastanawiające zdjęcia satelitarne Półwyspu Krymskiego. Wynika z nich, że Rosjanie zaczęli budować nowe okopy w północnej części zaanektowanego w 2014 roku terytorium. Postanowiono także o odnowieniu starych okopów. Jest to prawdopodobnie związane ze skuteczną kontrofensywą ukraińskich wojsk w obwodzie chersońskim.

Zdjęcia satelitarne z Krymu. To robią Rosjanie
Rosjanie budują okopy (Twitter)

Na północy Półwyspu Krymskiego rosyjscy żołnierze odnawiają stare okopy i budują nowe. Zdjęcia udostępnił szwajcarski ekspert, który specjalizuje się w geolokalizacji i analizowaniu zdjęć satelitarnych.

Rosjanie budują okopy na Krymie

Rosja odtworzyła okopy punktu kontrolnego Czonhar między Krymem i obwodem chersońskim. Zbudowano również nowe okopy - napisał na Twitterze Pittet, dołączając porównanie zdjęć satelitarnych z 12 sierpnia i 8 października.

Jak zauważył Szwajcar, to samo dzieje się w północno-zachodniej części okupowanego przez Rosjan Krymu, w pobliżu Armiańska. Tu też odnawiane są stare okopy i budowane nowe. Może być to spowodowane postępami armii ukraińskiej, która od końca sierpnia kontynuuje kontrofensywę w obwodzie chersońskim.

W środę 9 listopada minister obrony Rosji Siergiej Szojgu rozkazał stacjonującym w Chersoniu wojskom rosyjskim wycofanie się na wschodni brzeg Dniepru. Człowiek Putina przybył do Ukrainy, aby skontrolować nowo zmobilizowane oddziały i sprawdzić, co dzieje się na froncie. Spotkał się także z generałem Siergiejem Surowikinem, który zdał mu szczegółowy raport.

Surowikin przekazał, iż "logistycznie utrzymywanie Chersonia oraz okolicznych miejscowości nie jest dłużej możliwe". Dodał, że życie ludzi jest zagrożone, a pozostanie w okolicy Chersonia może tylko pogorszyć sytuację. To właśnie po tym raporcie Szojgu zdecydował o wycofaniu się na tereny bliżej Krymu.

Wcześniej władze Ukrainy zapowiedziały, że odzyskają nie tylko tereny zajęte po 24 lutego, ale także Krym, który Rosja okupuje od 2014 roku. Wołodymyr Zełenski zapewnił, że jest to dla niego sprawa priorytetowa i liczy się tylko wygrana nad Rosją.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: "Generał mróz" znów pomoże Rosji? Generał dał jasną odpowiedź
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić