aktualizacja 

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Nie przegap tej daty

500

Coraz większymi krokami zbliża się zmiana czasu z letniego na zimowy. Warto mieć na uwadze, kiedy będzie trzeba przestawić wskazówki zegarów. Ta modyfikacja przyniesie korzyści, z których pewnie ucieszy się wiele osób.

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Nie przegap tej daty
Kiedy zmiana czasu? (Pixabay)

Już wkrótce czas letni przestanie obowiązywać. Na czas zimowy przejdziemy w ostatnią niedzielę października. Warto o tym pamiętać i przestawić w odpowiednim momencie wskazówki zegarów.

Taki manewr wykonamy w nocy z 29 na 30 października. Wówczas będzie trzeba przestawić zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Dobra informacja jest taka, że dzięki temu zabiegowi będziemy spać godzinę dłużej. Ucieszą się więc wszystkie śpiochy!

Od 30 października w Polsce będzie zatem obowiązywać czas zimowy. Jest on naturalny dla naszej lokalizacji.

Czas letni, który przestanie obowiązywać 30 października, został wprowadzony w celu oszczędzania energii oraz po to, aby wydajniej korzystać ze światła słonecznego. Zmiany czasu na letni w Polsce obowiązywały w okresie międzywojennym, a także w latach 1946-1949 oraz 1957-1964. Od 1977 roku stosowane są nieprzerwanie - podkreśla money.pl.

Ostatnia zmiana czasu?

Aktualnie wiele osób czy instytucji kwestionuje sens zmiany czasu na letni. Ten zabieg wprowadza pewne komplikacje. Chodzi choćby o to, że pociągi, które kursują w nocy, muszą zatrzymywać się na godzinny postój na stacjach. Pracownicy na nocnych zmianach muszą natomiast pracować godzinę dłużej.

Unijna dyrektywa z 2019 roku zakładała, że zmiana czasu zostanie zniesiona w marcu 2021 roku. Przedstawiciele Komisji Europejskiej mieli stwierdzić, że inicjatywa leży po stronie państw członkowskich.

Prace nad planowanymi zmianami zostały w pewnym momencie zawieszone. Doprowadziła do tego między innymi pandemia COVID-19. Wobec tego nic nie wskazuje na to, że najbliższa zmiana czasu będzie dla nas już ostatnią.

Zobacz także: Marta Żmuda-Trzebiatowska: "Czasami tęsknie za cząstką siebie bez troski"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić