Zmiana czasu w październiku 2021. Nowe przepisy już powstają

965

W nocy z 30 na 31 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Niewykluczone, że dojdzie do tego po raz ostatni. Polska Agencja Prasowa przekazała, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi przepisami w tej sprawie. Zobowiązane do tego zostały wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Zmiana czasu w październiku 2021. Nowe przepisy już powstają
Zmiana czasu 2021. Wskazówki zegarów znów pójdą w ruch (East News, Piotr Kamionka)

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. W ostatni weekend marca przesuwamy zegarki z godz. 2 na 3. Powrót do czasu zimowego następuje z kolei na koniec października. W tym roku przypadnie na noc z 30 na 31 października.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianami. Wiceminister Olga Semeniuk przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że prowadzony jest proces legislacyjny, który ma na celu odwołanie czasu letniego w latach 2022-2026.

To pokłosie komunikatu Komisji Europejskiej ws. zmian czasu. Jak informuje PAP, wszystkie kraje Unii "muszą przygotować przepisy, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu".

Polacy nie chcą zmiany czasu. Wyniki ankiety

MRiT przeprowadziło ankietę w tej sprawie. Grupę tysiąca osób zapytano o zmianę czasu. Ponad 75 proc. respondentów opowiedziało, że w przypadku odejścia od tej zasady, należy pozostać przy czasie letnim.

Na tę chwilę nie wiemy, jakie będą dalsze losy tego projektu i czy ostatecznie odejdziemy od sezonowych zmian czasu - wyjaśniła Olga Semeniuk.

Zmiana czasu obowiązuje w blisko 70 krajach. Spośród państw europejskich zasada ta została zniesiona w Rosji, na Islandii i Białorusi. W Polsce zegarki przesuwamy nieprzerwanie od 1977 roku.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. „Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni”
Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić