Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska| 

Do czego służą szczotki w ruchomych schodach? Nie chodzi o czyszczenie butów

41

Choć wiemy, że istnieją i z pewnością spełniają ważną rolę, wciąż zadajemy sobie pytanie: "jaką?". Do czego służą szczotki w ruchomych schodach? Okazuje się, że nie są przeznaczone do czyszczenia butów, jak twierdzi wiele osób.

Do czego służą szczotki w ruchomych schodach? Nie chodzi o czyszczenie butów
Na schodach ruchomych powinniśmy trzymać się daleko od szczotek (Getty Images, aire images)

Od tego, dlaczego w dżinsach znajduje się mała kieszonka na przodzie, a w sportowych butach mała pętelka z tyłu do... szczotek umieszczonych w ruchomych schodach, które często "przeznaczamy" do czyszczenia swoich butów. Ciekawostek, które wypełniają nasze głowy nie brakuje, tak samo jak i pytań, na które dzielnie szukamy odpowiedzi. Dziś odpowiemy na jedno z nich, zdradzając, jaką rolę spełniają wspomniane szczotki!

Do czego służą szczotki w ruchomych schodach?

Na wstępie należy od razu podkreślić, że szczotki te nie służą w żadnym stopniu do czyszczenia obuwia. Wręcz przeciwnie. Spełniają ważną funkcję, chroniąc nas przed niechcianymi wypadkami. Szczotki zostały umieszczone w ruchomych schodach ze względów bezpieczeństwa.

Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego będąc w centrum handlowym, nie możecie nimi pojechać do góry, bo się zepsuły, odpowiedź brzmi: psują się, kiedy ludzie stają za blisko ich krawędzi. Pomiędzy brzegiem stopnia, a ścianką znajdziecie na pozór niezauważalną przerwę. Jeśli wpadnie do niej jednak choć drobna rzecz, taka jak długopis, pierścionek czy wciągnie się kawałek spodni - prawdopodobnie utknie tam na zawsze.

Zapobieganie wypadkom

To właśnie w takim momencie schody przestają funkcjonować, a dodatkowo niszczą dany przedmiot bądź ubranie. Szczotki mają zapobiegać takim wypadkom, trzymając ludzi jak najdalej od szczeliny. Kiedy następnym razem wejdziecie na takie schody, zauważcie, że jeśli tylko przybliżycie się do szczotek i poczujecie ich włosie na stopach lub nogach, automatycznie się odsuniecie. Tak ma to działać. Dlatego nie czyśćcie już nimi swoich butów, a tą ciekawostką podzielcie się przy okazji ze znajomymi!

Zobacz także: Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić