Ksiądz po kolędzie już niebawem w twoim domu. Ile pieniędzy dają Polacy?

185

Wizyta duszpasterska zbliża się wielkimi krokami. Jak dużą kwotę w ofierze składają Polacy i czy w 2021 roku suma ta znacznie się zwiększy? O tym dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

Ksiądz po kolędzie już niebawem w twoim domu. Ile pieniędzy dają Polacy?
Wizyta duszpasterska (Adobe Stock)

Oficjalnie, celem wizyty księdza po kolędzie jest bliższe zapoznanie się z wiernymi i dodanie im otuchy w trudach codziennego życia. To właśnie podczas tego spotkania, ksiądz błogosławi dom oraz jego mieszkańców.

Większość parafian uiszcza tzw. ofiarę na rzecz kościoła. W teorii nie jest ona obowiązkowa, w praktyce wygląda to zgoła inaczej. Jak duże kwoty zazwyczaj wręczają Polacy podczas wizyty duszpasterskiej?

"Odpowiednia" kwota, czyli jaka?

Na licznych forach padają pytania o odpowiednią sumę pieniędzy, którą należy wręczyć księdzu podczas wizyty duszpasterskiej. Odpowiedzi dotyczące "najbardziej odpowiedniej" kwoty są zazwyczaj bardzo podobne i mieszczą się w granicach 10 i 100 zł.

Z komentarzy internautów jasno wynika, że podczas tegorocznej wizyty księdza, nie zamierzają złożyć w ofierze większej sumy pieniędzy. Jedną z przyczyn takiej decyzji jest wysoka inflacja i spadek zaufania do instytucji kościoła - czytamy na licznych forach.

A co jeśli kogoś nie stać na ofiarę pieniężną?

- Ma wtedy do dyspozycji pozostałe dwa dobre uczynki – modlitwę i post. Powinność składania jałmużny dotyczy również kapłanów. I, wcale nie tak rzadko, zdarzają się sytuacje, gdy to ksiądz, który chodzi po kolędzie, zostawia którąś z kopert u mniej zamożnej czy potrzebującej rodziny. Ale też nie jest to coś, czym powinniśmy się chełpić - informuje ks. Mateusz Szerszeń w rozmowie z Aleteią.

Przypomnijmy, że kolęda rozpocznie się w przyszłym roku już 9 stycznia. Od 3 stycznia dostępna jest opcja rezerwacja dogodnego siebie terminu duszpasterskiej wizyty. Można to zrobić nie tylko w zakrystii kościoła, ale również drogą mailową.

Zobacz także: Zmiany w Kościele. Kary również dla wiernych?
Autor: KOH
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić