Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KOH
|

Ksiądz po kolędzie już niebawem w twoim domu. Ile pieniędzy dają Polacy?

118
Podziel się

Wizyta duszpasterska zbliża się wielkimi krokami. Jak dużą kwotę w ofierze składają Polacy i czy w 2021 roku suma ta znacznie się zwiększy? O tym dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

Ksiądz po kolędzie już niebawem w twoim domu. Ile pieniędzy dają Polacy?
Wizyta duszpasterska (Adobe Stock)

Oficjalnie, celem wizyty księdza po kolędzie jest bliższe zapoznanie się z wiernymi i dodanie im otuchy w trudach codziennego życia. To właśnie podczas tego spotkania, ksiądz błogosławi dom oraz jego mieszkańców.

Większość parafian uiszcza tzw. ofiarę na rzecz kościoła. W teorii nie jest ona obowiązkowa, w praktyce wygląda to zgoła inaczej. Jak duże kwoty zazwyczaj wręczają Polacy podczas wizyty duszpasterskiej?

"Odpowiednia" kwota, czyli jaka?

Na licznych forach padają pytania o odpowiednią sumę pieniędzy, którą należy wręczyć księdzu podczas wizyty duszpasterskiej. Odpowiedzi dotyczące "najbardziej odpowiedniej" kwoty są zazwyczaj bardzo podobne i mieszczą się w granicach 10 i 100 zł.

Z komentarzy internautów jasno wynika, że podczas tegorocznej wizyty księdza, nie zamierzają złożyć w ofierze większej sumy pieniędzy. Jedną z przyczyn takiej decyzji jest wysoka inflacja i spadek zaufania do instytucji kościoła - czytamy na licznych forach.

A co jeśli kogoś nie stać na ofiarę pieniężną?

- Ma wtedy do dyspozycji pozostałe dwa dobre uczynki – modlitwę i post. Powinność składania jałmużny dotyczy również kapłanów. I, wcale nie tak rzadko, zdarzają się sytuacje, gdy to ksiądz, który chodzi po kolędzie, zostawia którąś z kopert u mniej zamożnej czy potrzebującej rodziny. Ale też nie jest to coś, czym powinniśmy się chełpić - informuje ks. Mateusz Szerszeń w rozmowie z Aleteią.

Przypomnijmy, że kolęda rozpocznie się w przyszłym roku już 9 stycznia. Od 3 stycznia dostępna jest opcja rezerwacja dogodnego siebie terminu duszpasterskiej wizyty. Można to zrobić nie tylko w zakrystii kościoła, ale również drogą mailową.

Zobacz także: Zmiany w Kościele. Kary również dla wiernych?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(118)
Colvid19
3 tyg. temu
Nie wpuszczajcie obcych. Przebierańcy. U mnie jeden "sąsiad" jest sutenerem. Współpracuje z zakonem , jest ojcem duchownym
Bartek
3 tyg. temu
Możesz dać mi pieniądze. Pomodlę i się i dam trochę potrzebującym.
Kasa
3 tyg. temu
Bo to co nas podnieca to się nazywa kasa a kiedy w kasie forsa to sukces pierwsza klasa
Marek
3 tyg. temu
Chodzi im tylko o pieniądze i kontrolę.
Kasia
3 tyg. temu
Frajerzy dają kasę. Facet zakłada własny kościół.
emeryt
3 tyg. temu
Pleban chodzi po kolędzie w celu zdobycia nowych wiadomości o parafianach . Patrzy co się zmieniło od poprzedniego roku , jak się powodzi . Gdzie są dzieci , ile zarabiają jak sobie żyją itp.I skrzętnie notuje to wszystko w swoim kajeciku a nawet czasami daje uwagi , bo ma zapisane coś ciekawego na nasz temat . Lubi bardzo rozmawiać o emeryturach naszych . Można by wymieniać sporo tego . Wszyscy chcą wiedzieć wszystko o nas ,a mówią ,że RODO.
nieświęty
3 tyg. temu
Lepiej dać na wielką orkiestrę św. pomocy . Więcej osób skorzysta .
FB5 62512
3 tyg. temu
Ci najbardziej maja do jazgania na księży co cały rok nie dadzą ani grosza... Współczuję problemu
64512
3 tyg. temu
Najbardziej maja Ci do mówienia co ani grosza na kościół nie dali... Ksiądz nie prosi o pieniądze a jeśli już to wszystko idzie na potrzeby kościoła.... Dla mnie kolęda to piękna tradycja z pokolenia na pokolenie... Ci co tak opluwaja kościół księży piersi będą się pchać o przebaczenie.. Zazwyczaj tak w życiu jest..
gość
3 tyg. temu
ANI GROSZA! Podczas pandemii nie wpuszczam nikogo obcego do mieszkania, bo nie wiadomo z kim miał kontakt!
Singiel
3 tyg. temu
Tylko w zacofanej Polsce jest kolęda nigdzie tego nie ma to pozostałość po PRL gdzie lazili po domach aby węszyć kto co ma kto co robi oraz kasa za darmo a niech idzie do roboty ja nie wpuszczam od kilku lat
Diabeł Kuwasa...
3 tyg. temu
Znajdź Boga w sobie
Dratewka
3 tyg. temu
Jak chcecie to wierzcie że są garbate aniołki i wierzcie że za kasę zostaniecie zbawieni , i pójdźiecie do raju .A ja Wam powiem tak : im więcej miłości w naszych sercach tym lepiej . Ja pragnę bogacić się przede wszystkim duchowo i" być człowiekiem dla człowieka "
Grubcio
3 tyg. temu
I MINISTER ZDROWIA TEGO NIE WIDZI ŻE HODZAC NARAŻAJĄ LUDZI NA PANDEMIE IM WOLNO DURNY KRAJ I WALNIETE PSZEPOSY ALE TAKIE TYLKO W POLSCE
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić