o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Marta Kutkowska
|

Lista grzechów, za które cię nie rozgrzeszą. Niektóre popełniamy nieświadomie

81
Podziel się

Każdy katolik zna dekalog na pamięć. Ale czy wiesz, które grzechy skazują na wieczne potępienie: czyściec lub piekło?

Lista grzechów, za które cię nie rozgrzeszą. Niektóre popełniamy nieświadomie
Grzechy śmiertelne (Getty Images)
bDIovfat

Trwa Wielki Post. Tradycyjnie w Kościele Katolickim to czas pokuty i refleksji. Pora na rozliczenie się przed samym sobą i Panem Bogiem ze swoich przewinień. "Grzech to słowo, uczynek lub pragnienie sprzeczne z prawem wiecznym" - podaje "Katechizm Kościoła Katolickiego". Grzechy możemy podzielić na powszechne, czyli lekkie, oraz śmiertelne, czyli ciężkie. Właśnie za te drugie, możemy, według Biblii, trafić do czyśćca lub piekła. Poniżej lista najgorszych występków, jakich może dopuścić się katolik.

Apostazja

Apostazja to akt wystąpienia z Kościoła katolickiego. Ma on bardzo poważne konsekwencje. Na apostatę zostaje nałożona ekskomunika. Oznacza to, że taka osoba nie może przyjmować sakramentów, pozbawiona jest katolickiego pogrzebu, nie może być chrzestnym, wziąć kościelnego ślubu. Jedyną drogą na powrót do wspólnoty jest zwrócenie się do biskupa. W przeciwnym razie taka osoba nie będzie się cieszyć życiem wiecznym.

bDIovfav

Konkubinat

Kościół głosi, że tylko małżonkowie mogą mieszkać razem. Wspólne pożycie pary niezwiązanej węzłem małżeńskim jest więc obrazą Boga. Takie osoby, chcąc uzyskać rozgrzeszenie, muszą zamieszkać oddzielnie lub wziąć ślub kościelny.

Aborcja

"Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa" - czytamy w "Kodeksie Prawa Kanonicznego". Jednak ma mocy dekretu opublikowanego przez Papieża Franciszka: od ekskomuniki, w którą popadło się przez przerwanie ciąży, może uwolnić każdy ksiądz mający prawo do spowiadania.

bDIovfaB

Świętokradztwo

Świętokradztwo, według "Encyklopedii PWN", jest to "znieważenie miejsca, przedmiotu albo osoby poświęconych Bogu". To bardzo ciężkie przewinienie. Nawet najbardziej oddanym katolikom, zdarza się popełniać je nieświadomie. Gdy podczas spowiedzi, bez premedytacji, zatajasz grzech, a potem przyjmujesz komunię- dopuszczasz się świętokradztwa. Jeśli to sobie uświadomisz, jak najszybciej udaj się do księdza i poproś o pokutę i rozgrzeszenie.

Zobacz także: Religia na maturze? Dariusz Piontkowski komentuje postulat Kościoła Katolickiego
bDIovfaC
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIovfaW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(81)
3762528
5 dni temu
Taaa... a z pedofilii, no problem. Oczywiście, o ile nosi się koloratkę ^^ Jeszcze support ochronny jest i dobra miejscówa na kolejnej wypasionej plebanii.
lenka
5 dni temu
Hmm.. tzn., że można zabić a nie można żyć w związku scalonym ślubem cywilnym.. Nieźle!
Były ministra...
5 dni temu
No to 99% księży się nie rozgrzeszy
bDIovfaX
ma-ryja
5 dni temu
Ale wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży już nie jest ciężkim grzechem bo przecież któż z nas nie ma pokus...
taka prawda
5 dni temu
Przecież wszystkie te zasady wymyślił kościół. Zresztą tak samo jak czyściec i piekło. Na ten temat nie ma ani słowa w Biblii. Potępienie, to oddalenie od Boga, a nie kotły z płonącą smołą i diabełki z widłami. Czyściec wymyślono w 1438 r. na soborze we Florencji, żeby nakłonić "owieczki" do opłat za odpusty. Kościół jako instytucja tyle razy łamał zasady biblijne, że już nikt nie zliczy (choćby usunięcie II przykazania, by zarabiać na obrazach i figurach, i sprawować przy nich kult- znowu forsa). Kto żyje uczciwie, nikomu nie robi krzywdy, może być spokojny. Jeżeli wierzy w zbawienie, to go doczeka. Jeżeli nie- to i tak wszystko jedno. "Sukienkowi" tego nie zmienią. Mogą wciskać kit ciemnemu ludowi, który całuje ich po rękach. A sami niech pomyślą o swoich grzechach (pycha, chciwość, rozwiązłość, nieuczciwość itd.)
Najnowsze komentarze (81)
Irasiad.
4 dni temu
O! coś o ekskomunice.Hmmm,otóż po rozgromieniu Zakonu Szpitala Domu Niemieckiego,Najświętszej Maryi Panny,czy tak jakoś,(Krzyżaków)papież Grzegorz XII nałożył na Króla polskiego i Naród polski owąż ekskomunikę.Dwóch papieży Polaków owej ekskomuniki nie zdjęło,czyżby ten czyn pogromu tak okrutnie rozsierdził papieży?No cóż rodacy,żadne modły Was od piekła nie uchronią.Amen.
Gosc2
4 dni temu
Dajcie spokuj z tymi grzechami. Kazdy jest odpowiedzialny za swoje" grzechy "I to tylko przed Bogiem. Grzech to jest pojeciem wzglednym.
Trikbbh
4 dni temu
Są jeszcze tacy co idą im klepać na ucho 👂
Jvc
5 dni temu
Trzeba być skrajnie nienormalnym żeby brać udział w czymś takim jak spowiedź.
Alojzy
5 dni temu
Lepiej by sypneli groszem i obiecali zycie wieczne po krucjatach. Zrobila sie niesamowocie damska ta religia.
Siwyjon
5 dni temu
Są ludzie którzy nie wierzą i żyją 100 razy lepiej niz wierzący.
Zyx
5 dni temu
Administrator o2.pl dorabia dla burdeli? Każda łapka w dół jest kasowana. Wstyd i hańba!
Autentyczność...
5 dni temu
Rozgrzeszy to mnie własny Umysł kiedy zaakceptuje swoje błędy i będę żył w zgodzie i nie krzywdził... Już wolę przepracować swoje grzechy lub problemy terapeutycznie niż zwierzać się się gościowi z symptomem wyższości w sukience...
bDIovfaP
Era
5 dni temu
Nic tylko płakać ze szczęścia i nabijać się z tych,którzy wierzą w jakieś piekło i niebo.Ludzie dorośli a nadal w bajki wierzą.🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Totyle
5 dni temu
Nie będą mnie rozgrzeszać bardziej grzeszni ode mnie. Jeśli Bóg istnieje, on mnie kiedyś rozgrzeszy a tymczasem jak zechcę się pomodlić i porozmawiać z Panem Bogiem, to nie muszę lecieć do kościoła i wrzucać kasę na tacę. Mogę to zrobić w zaciszu swojego domu, zwrócić się bezpośrednio do Niego.
Last
5 dni temu
Jakie zło uczyniłem Tobie Panie, że karzesz tych ludzi za moje przewinienia.
XYZ
5 dni temu
"W przeciwnym razie taka osoba nie będzie się cieszyć życiem wiecznym". Ja bym z taką pewnością nie pisał. Nigdy nie wiemy na 100% czy ktoś trafi po śmierci do Nieba czy nie.
AlojzWiertara
5 dni temu
Bzdura. Kwestia odpuszczenia grzechów, lub nie, zależy od grubości koperty, którą każdy klecha przyjmie bez chwili zawahania...
real
5 dni temu
za dużo pracy w myśl myśli zrób coś...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić