Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marta Kutkowska
|

Lista grzechów, za które cię nie rozgrzeszą. Niektóre popełniamy nieświadomie

82
Podziel się:

Każdy katolik zna dekalog na pamięć. Ale czy wiesz, które grzechy skazują na wieczne potępienie: czyściec lub piekło?

Lista grzechów, za które cię nie rozgrzeszą. Niektóre popełniamy nieświadomie
Grzechy śmiertelne (Getty Images)

Trwa Wielki Post. Tradycyjnie w Kościele Katolickim to czas pokuty i refleksji. Pora na rozliczenie się przed samym sobą i Panem Bogiem ze swoich przewinień. "Grzech to słowo, uczynek lub pragnienie sprzeczne z prawem wiecznym" - podaje "Katechizm Kościoła Katolickiego". Grzechy możemy podzielić na powszechne, czyli lekkie, oraz śmiertelne, czyli ciężkie. Właśnie za te drugie, możemy, według Biblii, trafić do czyśćca lub piekła. Poniżej lista najgorszych występków, jakich może dopuścić się katolik.

Apostazja

Apostazja to akt wystąpienia z Kościoła katolickiego. Ma on bardzo poważne konsekwencje. Na apostatę zostaje nałożona ekskomunika. Oznacza to, że taka osoba nie może przyjmować sakramentów, pozbawiona jest katolickiego pogrzebu, nie może być chrzestnym, wziąć kościelnego ślubu. Jedyną drogą na powrót do wspólnoty jest zwrócenie się do biskupa. W przeciwnym razie taka osoba nie będzie się cieszyć życiem wiecznym.

Konkubinat

Kościół głosi, że tylko małżonkowie mogą mieszkać razem. Wspólne pożycie pary niezwiązanej węzłem małżeńskim jest więc obrazą Boga. Takie osoby, chcąc uzyskać rozgrzeszenie, muszą zamieszkać oddzielnie lub wziąć ślub kościelny.

Aborcja

"Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa" - czytamy w "Kodeksie Prawa Kanonicznego". Jednak ma mocy dekretu opublikowanego przez Papieża Franciszka: od ekskomuniki, w którą popadło się przez przerwanie ciąży, może uwolnić każdy ksiądz mający prawo do spowiadania.

Świętokradztwo

Świętokradztwo, według "Encyklopedii PWN", jest to "znieważenie miejsca, przedmiotu albo osoby poświęconych Bogu". To bardzo ciężkie przewinienie. Nawet najbardziej oddanym katolikom, zdarza się popełniać je nieświadomie. Gdy podczas spowiedzi, bez premedytacji, zatajasz grzech, a potem przyjmujesz komunię- dopuszczasz się świętokradztwa. Jeśli to sobie uświadomisz, jak najszybciej udaj się do księdza i poproś o pokutę i rozgrzeszenie.

Zobacz także: Religia na maturze? Dariusz Piontkowski komentuje postulat Kościoła Katolickiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(82)
Gość
7 miesięcy temu
Jak można bez premedytacji zataić grzech? Albo robi się to z premedytacją i wtedy spowiedź jest nieważna a komunia świetokradcza , albo się o grzechu niechcący zapomni, a to nie czyni spowiedzi nieważną, tylko zapomniany grzech trzeba wyznać na następnej spowiedzi. Ogólnie żeby grzech był ciężki, to oprócz tego, że dotyczy poważnej materii musi być popełniony świadomie i dobrowolnie . Dlatego też nie bardzo umiem sobie wyobrazić nieświadomie popełnione świętokradztwo. Lepiej wiedzy na tematy religijne nie czerpać z powyższego artykułu , bo można się tylko niepotrzebnie zestresować
Irasiad.
rok temu
O! coś o ekskomunice.Hmmm,otóż po rozgromieniu Zakonu Szpitala Domu Niemieckiego,Najświętszej Maryi Panny,czy tak jakoś,(Krzyżaków)papież Grzegorz XII nałożył na Króla polskiego i Naród polski owąż ekskomunikę.Dwóch papieży Polaków owej ekskomuniki nie zdjęło,czyżby ten czyn pogromu tak okrutnie rozsierdził papieży?No cóż rodacy,żadne modły Was od piekła nie uchronią.Amen.
Gosc2
rok temu
Dajcie spokuj z tymi grzechami. Kazdy jest odpowiedzialny za swoje" grzechy "I to tylko przed Bogiem. Grzech to jest pojeciem wzglednym.
Trikbbh
rok temu
Są jeszcze tacy co idą im klepać na ucho 👂
Jvc
rok temu
Trzeba być skrajnie nienormalnym żeby brać udział w czymś takim jak spowiedź.
Alojzy
rok temu
Lepiej by sypneli groszem i obiecali zycie wieczne po krucjatach. Zrobila sie niesamowocie damska ta religia.
Siwyjon
rok temu
Są ludzie którzy nie wierzą i żyją 100 razy lepiej niz wierzący.
Zyx
rok temu
Administrator o2.pl dorabia dla burdeli? Każda łapka w dół jest kasowana. Wstyd i hańba!
Autentyczność...
rok temu
Rozgrzeszy to mnie własny Umysł kiedy zaakceptuje swoje błędy i będę żył w zgodzie i nie krzywdził... Już wolę przepracować swoje grzechy lub problemy terapeutycznie niż zwierzać się się gościowi z symptomem wyższości w sukience...
Era
rok temu
Nic tylko płakać ze szczęścia i nabijać się z tych,którzy wierzą w jakieś piekło i niebo.Ludzie dorośli a nadal w bajki wierzą.🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Totyle
rok temu
Nie będą mnie rozgrzeszać bardziej grzeszni ode mnie. Jeśli Bóg istnieje, on mnie kiedyś rozgrzeszy a tymczasem jak zechcę się pomodlić i porozmawiać z Panem Bogiem, to nie muszę lecieć do kościoła i wrzucać kasę na tacę. Mogę to zrobić w zaciszu swojego domu, zwrócić się bezpośrednio do Niego.
Last
rok temu
Jakie zło uczyniłem Tobie Panie, że karzesz tych ludzi za moje przewinienia.
XYZ
rok temu
"W przeciwnym razie taka osoba nie będzie się cieszyć życiem wiecznym". Ja bym z taką pewnością nie pisał. Nigdy nie wiemy na 100% czy ktoś trafi po śmierci do Nieba czy nie.
AlojzWiertara
rok temu
Bzdura. Kwestia odpuszczenia grzechów, lub nie, zależy od grubości koperty, którą każdy klecha przyjmie bez chwili zawahania...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić