oprac. Zuzanna Sierzputowska| 

Najpopularniejsze imiona w Polsce. Zaskakująca zmiana w czołówce

8
Podziel się:

Pojawił się nowy raport najczęściej nadawanych imion dla dzieci w 2021 roku. Według danych dostępnych na gov.pl po kilku latach nastąpiły drobne zmiany w czołówce. Jakie imiona znalazły się na podium?

Najpopularniejsze imiona w Polsce. Zaskakująca zmiana w czołówce
Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 roku (Adobe Stock, Alena Ozerova)

Wiele osób uważa, że nadanie imienia jest bardzo ważną decyzją, która przesądza potem m.in. o charakterze danej osoby. Przez lata w Polsce na pierwszych miejscach najpopularniejszych imion dla dziewczynek oraz chłopców gościły nieprzemijające klasyki. Jak sprawa wyglądała w 2021 roku?

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce. Rok 2021 przyniósł zmiany

Od lat na dwa najchętniej wybierane imiona to Zuzanna i Antoni. W ubiegłym roku po raz kolejny oba obroniły tytuł pierwszego miejsca w swojej kategorii. Na świecie pojawiło się 6562 Zuź oraz 7821 Antków. W odniesieniu do 2020 roku nastąpiła jednak pewna zmiana. Julia, która wówczas zajmowała pierwsze miejsce ex aequo z Zuzanną spadła tuż za podium, czyli na czwarte miejsce. Jakie jeszcze imiona cieszyły się dużym uznaniem wśród Polaków w 2021 roku?

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2021 roku

 1. Zuzanna
 2. Zofia
 3. Hanna
 4. Julia
 5. Maja
 6. Laura
 7. Oliwia
 8. Alicja
 9. Lena
 10. Pola
 11. Maria
 12. Emilia
 13. Antonina
 14. Amelia
 15. Iga

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2021 roku

 1. Antoni
 2. Jan
 3. Aleksander
 4. Franciszek
 5. Jakub
 6. Leon
 7. Mikołaj
 8. Szymon
 9. Filip
 10. Stanisław
 11. Nikodem
 12. Ignacy
 13. Wojciech
 14. Tymon
 15. Adam

Jakie imiona dla dzieci wybierają Polacy?

Z rankingu można wywnioskować, że wciąż stawiamy na sprawdzone klasyki. Co ciekawe, sprawa wygląda różnie w poszczególnych województwach. Na Zuzannę postawiły województwa: dolnośląskie, lubelskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie, śląskie, oraz warmińsko-mazurskie. Z kolei Antoni był najpopularniejszym imieniem męskim w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, pomorskim, podkarpackim, pomorskim, opolskim, małopolskim, łódzkim, lubuskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.

Jakie imiona były najchętniej wybierane w pozostałych województwach? Zwłaszcza w przypadku imion dla dziewczynek są znaczące różnice. W kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz wielkopolskim najpopularniejszym żeńskim imieniem była Zofia. Hanna wygrała w województwach lubuskim, łódzkim, opolskim oraz świętokrzyskim. Z kolei na Podkarpaciu najwięcej urodziło się Julii, a w zachodniopomorskim - Maj.

Na Mazowszu wśród imion męskich przeważał Jan. Mieszkańcy województwa śląskiego upodobali sobie Jakuba, a podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego Aleksandra.

Zobacz także: Najrzadziej występujące imiona dla dzieci w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić