Marta Kutkowska
Marta Kutkowska| 
aktualizacja 

Polacy kochają ten napój! Podlej nim storczyka i zaczekaj na efekty. Warto!

36

Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Ich egzotyczne kolory i oryginalne kształty potrafią cieszyć oko i być prawdziwą ozdobą wnętrza. Często więc, decydujemy się spontanicznie na zakup tej rośliny, nie zdając sobie sprawy z wyzwania, jakim jest jej odpowiednia pielęgnacja. Ten mały trik z pewnością ją ułatwi.

Polacy kochają ten napój! Podlej nim storczyka i zaczekaj na efekty. Warto!
Storczyki odżyją dzięki niezawodnej odżywce. (123RF)

Storczyki, czyli orchidee, możemy spotkać naturalnie w lasach równikowych, w mieszkaniach musimy im więc stworzyć podobne warunki, zadbać o odpowiednie nasłonecznienie, systematycznie nawadniać i nawozić roślinę oraz w porę dostrzegać ewentualne choroby. Przy wyborze kwiatka nie warto kierować się urodą, ale dokładnie przyjrzeć się jego korzeniom i liściom, zwrócić uwagę, czy roślina nie jest zwiędnięta, czy nie widać na niej żadnych plam.

Odżywka do storczyka za 3 zł

Właściwości zdrowotne i upiększające piwa są znane od pokoleń. Nasze babcie od zawsze polecają stosować piwo jako płukankę do włosów. Okazuje się jednak, że ten napój może się także przysłużyć urodzie i zdrowiu storczyków. Ta alternatywna metoda pielęgnacyjna pochodzi z Azji. Aktualnie korzystają z niej nie tylko amatorzy, ale też profesjonalni ogrodnicy.

Wystarczy rozcieńczyć jasne piwo z wodą w proporcji 1:30 i podlać tą miksturą kwiatka raz w miesiącu. Z kolei przecieranie liści orchidei wacikiem zwilżonym piwem nabłyszcza je i poprawia ich wybarwienie. Pamiętajmy także, że storczyka nawozimy tylko od grudnia do marca.

Tajemniczy składnik

W czym tkwi sekret zbawiennego wpływu złotego napoju na storczyki? Piwo zawiera w swoim składzie witaminę B2, która jest świetnie przyswajana przez roślinę. Ten składnik wzmacnia korzenie rośliny.

Drożdże piwowarskie

Podobną metodą wspomagania zdrowia naszych orchidei jest stosowanie drożdży piwowarskich.

By stworzyć taką odżywkę, należy około 0,5 cm drożdży w formie pasty rozpuścić w 5 litrach wody i pozostawić na tydzień do przefermentowania. Wytworzony roztwór rozcieńczamy wodą w proporcji 1:1 i podlewamy storczyki metodą namaczania doniczki.

Pamiętajmy, że orchidee to kwiatki delikatne i kapryśne, dlatego, jeśli decydujemy się wdrożyć nowy sposób pielęgnacji, musimy bacznie obserwować, jak roślina na niego reaguje.

Zobacz także: Jajecznica na parze. Prosta zmiana, a zupełnie inny smak dania
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić