Polska nauczycielka o metodzie 5D. Nigdy nie wiesz, kiedy ci się przyda

34

Popularna na TikToku nauczycielka podzieliła się w ostatnim nagraniu niepokojącą sytuacją, do której doszło w miejskim autobusie. Pewien chłopak był bardzo natarczywy wobec nieznanej mu dziewczyny. Jeżeli będziecie świadkami takiej sytuacji, warto wiedzieć o metodzie 5D - podpowiada nauczycielka Aleksandra.

Polska nauczycielka o metodzie 5D. Nigdy nie wiesz, kiedy ci się przyda
Pani Aleksandra tłumaczy, na czym polega metoda 5D (@a_ps89, TikTok)

Molestowanie seksualne w miejscach publicznych to poważny problem, z jakim mierzą się kobiety i dziewczęta na całym świecie. Wiele osób, będąc świadkiem takich zachowań, boi się zareagować.

Pani Aleksandra, znana na TikToku lepiej pod nickiem "@a_ps89", opowiedziała internautom historię, której byłam świadkiem w autobusie. "Myślę, że ta historia, jest tak naprawdę historią wielu z was. Zmieńmy to razem!" - napisała pod nagraniem.

Pewnego jesiennego popołudnia wracałam autobusem do domu i naprzeciwko mnie usiadła dziewczyna w moim wieku. Kilka przystanków dalej do autobusu wsiadł pewien chłopak, któremu ta dziewczyna wpadła w oko. Wtedy zaczęła się cała akcja - relacjonuje nauczycielka.

Pani Aleksandra podkreśla, że flirtowanie zaczęło się niewinne, ale potem chłopak stawał się coraz bardziej natarczywy. - Na początku chłopak wpatrywał się w nią bardzo intensywnie i szeroko się uśmiechał. Potem zaczął rzucać "miłymi komentarzami", że jest ślicznotką, że powinna zostać jego księżniczką. Natomiast z czasem stawał się coraz bardziej natarczywy, a dziewczyna coraz bardziej przerażona. Zbliżał się do niej coraz bardziej, aż w końcu te miłe komentarze zmieniły się w wulgarne, seksistowskie teksty - opowiada tiktokerka.

Pani Aleksandra przyznała, że w tej sytuacji nie zareagowała. - Jest mi wstyd, że nie zareagowałam, bo nie wiedziałam, co robić. Reagowanie na takie sytuacje może naprawdę pomóc! - stwierdziła.

Metoda 5D - co to jest?

Przy okazji tej sytuacji nauczycielka opowiedziała internautom o metodzie, której wtedy nie znała, a którą powinniśmy zastosować, gdy jesteśmy świadkami podobnego zdarzenia. To metoda 5D, która pomaga reagować na molestowanie w przestrzeni publicznej.

  • DEKONCENTRUJ - upuść coś albo zacznij krzyczeć.
  • DOKUMENTUJ - wyciągnij telefon i zacznij nagrywać, pamiętaj jedynie, by nie publikować tych nagrań - ma to na celu jedynie zdezorientowanie oprawcy.
  • DOŁĄCZ INNYCH - oddeleguj do napastnika inną osobą, mogącą mieć większy autorytet. W opisanej wyżej sytuacji mógłby to być np. kierowca autobusu.
  • DOJDŹ DO GŁOSU - jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia, podejdź do ofiary i zapytaj ją o drogę albo np. o godzinę.
  • DAJ WSPARCIE - podejdź do ofiary i zapytaj, czy potrzebuje wsparcia lub chwili rozmowy.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Zobacz także: "W Polskę na weekend". Roztocze to "polska Amazonia". Idealne miejsce nie tylko na jesienny weekend
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić