Ten błąd sprawia, że nagrobki niszczeją. Nigdy go nie popełniaj

3

Okres przed Uroczystością Wszystkich Świętych to czas, gdy zbieramy się wokół grobów bliskich i zabieramy się za ich sprzątanie. Jednak nie każdy wie, jak to zrobić. Niewłaściwe wykonane czynności mogą mieć ogromny wpływ na to, jak prezentuje się nagrobek, dlatego warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać przy czyszczeniu grobu. Czego unikać?

Ten błąd sprawia, że nagrobki niszczeją. Nigdy go nie popełniaj
Często niepozorny błąd może sprawić, że płyta nagrobka będzie zniszczona. (Getty Images, ti-ja)

Sprzątaj grób z głową 

Ważne jest to, by na początku ocenić, w jakim stanie jest grób. Często bowiem przy dłuższej nieobecności może się okazać, że nagrobek wymaga gruntowanego czyszczenia. Należy sprawdzić, czy płyta nie została w żadnym miejscu popękana, aby grobowiec się nie osunął. Trzeba także zwrócić uwagę na to, czy nie dochodzi do problemów wynikających ze złego ustabilizowania ziemi. Dotyczy to jednak zazwyczaj nowych grobów. Warto zwrócić na te kwestie uwagę, ponieważ w skrajnych przypadkach mogą wymagać wymiany całej dotychczasowej konstrukcji

Warto dbać o to, by ktoś regularnie zaglądał na grób. Zazwyczaj robi to rodzina lub znajomi, a jeśli nie ma takiej możliwości, można zlecić taką usługę wyspecjalizowanym firmom. Jeżeli jednak ma się sposobność do tego, by wybrać się na grób, trzeba pamiętać o zasadach, które pozwolą zadbać o nagrobek. 

Czego unikać podczas sprzątania?

Przede wszystkim trzeba uważać na znicze. To najczęstszy błąd, który jest popełniany przez osoby odwiedzające swoich zmarłych bliskich. Złe ustawienie czy brak odpowiedniego zabezpieczenia i można narobić naprawdę sporych szkód. Tłuste plamy, które pozostawia obecna w świeczkach parafina, są bardzo trudne do usunięcia i mogą wnikać w strukturę kamieniach, z którego wykonany jest nagrobek

Najlepiej jak najszybciej pozbyć się wosku, aby nie miał on szans pozostawić plamy. Trzeba usunąć go delikatnie, najlepiej ciepłą wodą z octem. Jeśli nie jest to prosta do usunięcia plama, tłuszcz najlepiej rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego można wykorzystać np. smar silnikowy. Jeżeli chce się zeskrobać wosk, można to zrobić, jednak za pomocą drewnianej szpatułki, a nie metalu. 

Warto zabezpieczać grób przed woskiem i korzystać ze specjalnych podstawek, kupować odpowiednio ciężkie znicze i dopasowane do nich wkłady. Należy także zwracać uwagę na środki, których używa się do sprzątania. Niektóre materiały, z których powstają nagrobki, mogą źle reagować an zawartość np. kwasu. Najbezpieczniej skorzystać z dedykowanych środków do czyszczenia piaskowca, marmuru czy granitu.

Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić