Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Biała maź w rozbitym jajku. Jest się czego obawiać?

4

Gdy rozbijemy surowe jajko, poza znajdującym się w nim żółtkiem i białkiem, możemy też zauważyć pewne włókna tworzące coś w rodzaju białego nalotu. Biała maź nie wygląda zbyt apetycznie i u wielu osób wywołuje wręcz obrzydzenie. Czym tak właściwie jest i czy słusznie budzi nasz niepokój?

Biała maź w rozbitym jajku. Jest się czego obawiać?
Czym jest biała maź w jajku? (Pixabay)

W niektórych jajkach po rozbiciu możemy zauważyć białą maź. Funkcjonują różne jej określenia - nazywamy ją m.in. nitką, skrętką albo wstążką, a tak naprawdę jest to po prostu chalaza, czyli struktura występująca w jajach zwierząt.

Znajduje się ona po obu stronach żółtka i pełni funkcję umocowania komórki jajowej w stałym położeniu. Obecność mazi jest zatem zupełnie naturalna i nie powinna wzbudzać naszego niepokoju.

Ponadto chalaza w jajku oznacza, że jest ono świeże. Z czasem zanika, zatem nie zawsze ją dostrzeżemy. Będzie widoczna w tych jajkach, które zostały zniesione niedawno.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielkanocne inspiracje na faszerowane jajka

Jeśli po rozbiciu jej nie zaobserwujemy, to jeszcze nie oznacza, że jajko nie nadaje się do spożycia. Gdy wygląda i pachnie normalnie, możemy je spokojnie skonsumować, bez obaw, że nam zaszkodzi.

W jajkach możemy też zauważyć charakterystyczną czerwoną plamkę. Ona również nie powinna wzbudzić naszych podejrzeń. Jest niczym innym jak niewielką ilością kurzej krwi, która na skutek pęknięcia naczyń krwionośnych znalazła się w jajniku lub jajowodzie kury. Takie jajko także możemy spożywać bez żadnych obaw.

Pamiętajmy o odpowiednim przechowywaniu jajek. Aby jak najdłużej zachowały świeżość, trzymajmy je w suchym i zacienionym miejscu, a najlepiej w lodówce, z wyjątkiem drzwiczek. Tam bowiem będą narażone na wahania temperatury.

Nie spożywajmy ich też po upływie terminu ważności. Gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany w wyglądzie lub zapachu, lepiej ich po prostu nie jedzmy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić