Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Daniel Musiał
|

Tak Polacy żartowali z Niemców w czasie okupacji

20
Podziel się:

W latach niemieckiej okupacji żarty z wroga były na porządku dziennym. I chociaż za ich opowiadanie groziła śmierć, to wymyślano ich tysiące. Pojawiały się na łamach konspiracyjnej prasy, były powtarzane w zaciszu domów, a nawet na ulicach. Oto najlepsze z nich.

Tak Polacy żartowali z Niemców w czasie okupacji
Warszawa w 1940 roku. Widok na kolumnę Zygmunta i spalony Zamek Królewski. (Domena publiczna)

Polacy kpili ze wszystkiego. Chcąc odreagować stosowany przez okupanta terror, mieszkańcy Generalnego Gubernatorstwa ułożyli następującą zagadkę:

Co to jest: zaczyna się na "g" kończy na "o", bardzo śmierdzi i każdy do koła obchodzi? Odpowiedź: gestapo.

Pan H.

Obiektem drwin stawali się również rzekomo mało rozgarnięci agenci tajnej policji. Według jednej z anegdot:

"Podchmielony robotnik na cały głos mówi sam do siebie w zatłoczonym warszawskim tramwaju: "wszystko przez tego pana H., żeby go takiego syna cholera wzięła, żeby się łajdak w piekle smażył…". Słyszy to niemiecki tajniak, który przeciskając się z przedziału Nur für Deutsche dopada Polaka i pyta:

Zobacz także: Zobacz: Niemiecki pastor, który walczył z nazizmem. Historia Dietricha Bonhoffera

– Co to za pan H.?

– Nie wiesz pan, panie tymczasowy? Przecież mówię wyraźnie: Hurchill!

Gdy Niemiec odchodzi, robotnik woła za nim:

Ale, ale, panie gestapo, a kogo miał Pan na myśli?

Pod koniec wojny śmiano się zaś z tego, że podczas przeprowadzania rewizji w warszawskich stolarniach "gestapo szuka ostatniej deski ratunku".

"Blondyn jak Hitler…"

Częstym bohaterem kawałów był Adolf Hitler. Jeszcze przed wojną pojawiło się wyjaśnienie, jak miał prezentować się prawdziwy Niemiec lub, w innej wersji, Aryjczyk. Według żartu powinien być: "blondynem jak Hitler, być wysoki i zgrabny jak Goebbels, lub szczupły i wysportowany jak Göring". W kolejnych latach zadawano sobie także zagadkę:

Kto jest idealnym człowiekiem?

– Hitler.

– ???

– Nie potrzebuje mięsa – poza armatnim. Nie pali – z wyjątkiem krematoriów. Nie bierze do ręki kart – z wyjątkiem geograficznych. Nie ugania się za kobietami – poza Italią.

"Wyrosła… lipca"

Śmiano się również z niespecjalnie owocnej współpracy na linii Berlin-Rzym:

Niemcy, jak wiadomo, bardzo lubią dęby, nic więc dziwnego, że po zawarciu sojuszu niemiecko-włoskiego postanowili uczcić go, sadząc jeden na głównym placu Berlina. Uroczyście przyniesiono żołądź. Sam Hitler wykopał dołek srebrną łopatką, uklepał go przy dźwiękach orkiestry SS i zalecił troskliwe podlewanie sadzonki. Niestety, po kilku latach okazało się, że zamiast dębu wyrosła… lipa.

Inny dowcip odnoszący się tym razem do wzajemnych animozji między sojusznikami mówi o tym, jak w tym samym wagonie podróżowali Włoch, Niemiec oraz matka z córką. Gdy pociąg wjechał do tunelu i zrobiło się ciemno:

Nagle słychać cmoknięcie i klaśnięcie. Matka myśli: dobrze wychowałam córkę! Córka myśli: nie sądziłam, że mama ma jeszcze powodzenie. Niemiec myśli: makaroniarz pocałował pannę, ale dlaczego ja dostałem w pysk! Włoch myśli: jak będzie następny tunel, to się znowu pocałuję w rękę i strzelę w mordę Szwaba!

Wielkie historie co kilka dni w twojej skrzynce! Wpisz swój adres e-mail, by otrzymywać newsletter. Najlepsze artykuły, żadnego spamu.

"SOS. Gdzie jest Hess?"

Szerokim echem nad Wisłą odbijały się wszelkie niemieckie porażki. Nie inaczej było z samowolnym lotem Rudolfa Hessa do Wielkiej Brytanii z 10 maja 1941 roku. Po tym, jak rozeszła się wiadomość, że nazistowski dygnitarz znalazł się w rękach Anglików, opowiadano sobie między innymi taki żart:

Hess ląduje w Anglii.

– Kim pan jest? – pyta home-gwardzista

– Rudolf Hess?

– Ten wariat?

– Nie, pierwszy zastępca.

Powtarzano także wierszyk:

SOS. Gdzie jest Hess?

"Wyście słabi, oni mocni – poleciałem więc do Szkocji. Kiss my ass. Your Hess".

"Wielkie zwycięstwo pod Stalingradem"

Cięgi, jakie Niemcy dostawali na froncie wschodnim dawały mieszkańcom Generalnego Gubernatorstwa nie tylko nadzieję na ostateczną klęskę III Rzeszy, ale były też jednym z ulubionych tematów do żartowania.

Od razu po rozpoczęciu operacji Barbarossa zaczęły się pojawiać porównania do wyprawy Napoleona na Moskwę:

Hitler rozmawia z duchem Napoleona. W pewnej chwili mówi doń:

– Kolego…

– Pardon – Odparowuje Bonaparte. – Moim kolegą będziesz jak wrócisz spod Moskwy.

Gdy po początkowych sukcesach Wehrmachtu opór Armii Czerwonej stężał i przez Warszawę przejeżdżało coraz więcej pociągów z rannymi niemieckimi żołnierzami ulica błyskawicznie podchwyciła temat:

Wraca z Rosji pociąg pełen rannych.

– A nie mówiłem, Feluś – mówi jeden andrus czerniakowski do drugiego – że to śliczne mięso armatnie zamieni się w mrożoną rąbankę?

Ale prawdziwą pożywką dla dowcipnisiów stały się wielomiesięczne krwawe walki o Stalingrad. Opowiadano sobie na przykłada taki żart:

"Okupacyjny Kurier Warszawski" – drze się gazeciarz. – Wielkie zwycięstwo pod Stalingradem: Zdobyto dwa pokoje z kuchnią.

W innym kawale nawiązującym do tłoku w warszawskich tramwajach, jeden z pasażerów pytał tarasującą mu drogę kobietę: "coś paniusia stanęła jak Hitler pod Stalingradem?".

Po klęsce 6. Armii marszałka Paulusa na ulicach szeptano zaś, że Stalingrad należy przemianować na Hitlergrab (grób Hitlera).

General-Gouvernement i General-Bombardment

Nieskrywane powody do radości dawały też naloty dywanowe, jakie przeprowadzali alianci na niemieckie miasta. Taktowano je jako dziejową sprawiedliwość za zbrodnie popełnione przez Luftwaffe we wrześniu 1939 roku.

Na temat obracanych w perzynę metropolii pojawił się cały szereg żartów. Jeden z nich głosił:

Japońska gazeta "Nici – nici" donosi, że niektóre miasta niemieckie mają teraz nazwy japońskie: Berlin nazywa się "Turuina tamjama", Essen – "Jamanajamie", a Hamburg – "Samajama"

W innym opowiadano sobie, że "III Rzesza dzieli się obecnie na części: General-Gouvernment i General-Bombardment".

Ile będą się bili Niemcy?

Kiedy jasne stało się, że Niemcy czeka definitywna klęska, żartowano także z losu, jaki miał czekać nazistowskich dygnitarzy. W pewnym kawale Hitler stojący przed własnym portretem pytał:

– Co z nami będzie wojna się skończy?

– To proste – opowiadał obraz. – Mnie zdejmą a ciebie powieszą.

Z kolei w dowcipie, gdzie wieszano Hitlera, Göringa, Himmlera i Goebbelsa, dowódca Luftwaffe triumfalnie stwierdzał:

– A nie mówiłem, wodzu, że wojna skończy się w powietrzu.

Na koniec żart z przełomu 1944 i 1945 roku, o tym ile mieli się jeszcze bić Niemcy:

Pięćdziesiąt lat!

– ???

– Pół roku z Anglikami, pół roku bolszewikami i czterdzieści dziewięć lat… w piersi.

Daniel Musiał Absolwent historii. Interesuje się głównie XIX wiekiem oraz II wojną światową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WielkaHISTORIA.pl
KOMENTARZE
(20)
Fivi
2 lata temu
Wielkie zwycięstwo pod Stalingradem!! Zdobyto dwa pokoje z kuchnią... Dobre dobre
Fivi
2 lata temu
Wielkie zwycięstwo pod Stalingradem! Zdobyto dwa pokoje z kuchnią... Dobre dobre
judedogazu
2 lata temu
I co im z tego przyszło, ano tylko to że są jeszcze bardziej okradani przez żydów niż w okresie międzywojennym!
Jędrek
2 lata temu
I proszę , nie potrzeba żadnej militarnej agresji żeby zawładnąć tym krajem , wystarczy na portalach poczytać opinie i komentarze , a tv zagraniczna w j. Polskim ( jeszcze ) dokończy dzieła. Historia zatacza kołem ......
catolico
2 lata temu
Przed kim klęczy obecny polski rząd? >>>Polski rząd klęczy do mszy
hahaha
2 lata temu
Szumi dokoła las, Hitler do czołgu wlazł! Klapa się zamknęła, jaja mu ucięła Pierdnął, a czołg mu zgasł. Szumi dokoła las, Hitler na motor wlazł! Pędzi jak szalony, zgubił kalesony Pierdnął, a motor zgasł. Dzisiaj w gazecie, dzisiaj w gazecie Wesoła nowina! 1000 bombowców, 100 odrzutowców Leci do Berlina!
Kinoman
2 lata temu
W czasie okupacji były wydawane gazety w języku polskim. Jedną z nich był "Kurier Warszawski". Gazeciarze zachwalalitę gazetę; wołając: Kurier Warszawski, zapinany na zatrzaski; nowe nowiny; Hitler spadł z drabiny !!! Była to aluzja, że jest on malarzem pokojowym. To zawołanie "reklamowe" było zaprezentowane w jakimś filmie fabularnym o czasach II WŚ. Również; pozdrowienie hitlerowskie tłumaczono, że Hitler pokazuje, że dotąd ma być ściana pomalowana farbą olejną, a powyżej, farbą klejową.
Niesmak
2 lata temu
A może by tak jakąś inną płytę puścić? Ta o Niemcach jest już bardzo zdarta.
d_f
2 lata temu
"Co to jest: zaczyna się na "g" kończy na "o", bardzo śmierdzi i każdy do koła obchodzi?" - Generalne Gubernatorstwo
POLAK
2 lata temu
33do39 wystarczylo zeby rozwalic europe to bylo zaplanowane
Hitler u wróż...
2 lata temu
Po licznych klęskach Hitler poszedł do wróżki po poradę. Wróżka skoncentrowana patrzy w magiczną kulę, żeby mu przepowiedzieć przyszłość. Nagle Hitler się odzywa: Jak długo będę jeszcze rządził ? Wróżka, żeby jej nie przeszkadzał, odezwała się spontanicznie: Ein Moment ! (co oznacza, tyle co: CHWILECZKĘ !), co Hitler wziął za odpowiedź.
👍👍👍👍👍👍�...
2 lata temu
I fajne. Fajny pomysł z tymi żartami o tematyce wojennej. Na szczęście jestem pokoleniem urodzonym po wojnie, ale ileż o tym w domu się słuchało i poczytać kawały dało dodatkowe spojrzenie, powiedzmy z innej perspektywy
PINOKIO
2 lata temu
hmm duzo do dzis sie nie zmieniło za napis na scianie drzwi z WC w szkole, prawie 3 miesiące szukano winnego z pomocą policji, prokuratury, rady pedagogicznej i woźnego. Dla ścisłości, napis głosił "Andrzej DUPA". Dlaczego tak bardzo chcieli zlinczować winnego, nie wiem.
odyniec
2 lata temu
W Katyniu mordowali Niemcy.Trybunał norymberski prawomocnym wyrokiem z 1 października 1946 uznał Geringa, Keitela, Jodla i innych niemieckich zbrodniarzy winnymi zabicia 11 tyś. polskich oficerów w lesie katyńskim koło Smoleńska we wrześniu 1941. Wyrok nigdy nie został podważony ani anulowany. Jest to zatem fakt oczywisty nie wymagający już dalszych wyjaśnień.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić