Jak skutecznie wyczyścić felgi aluminiowe? Praktyczny poradnik
Felgi aluminiowe to nie tylko element estetyczny, ale także funkcjonalny samochodu. Ich regularna pielęgnacja zapewnia nie tylko piękny wygląd, ale także dłuższą żywotność. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o felgi, by zawsze prezentowały się nienagannie.
Felgi aluminiowe są popularnym wyborem wśród kierowców ze względu na ich estetyczny wygląd i lekkość. Jednak, aby zachować ich blask i uniknąć uszkodzeń, ważne jest, aby regularnie je czyścić i odpowiednio pielęgnować.
Felgi są często dużo bardziej narażone na zabrudzenia niż nadwozie. Zbierają nie tylko kurz i brud z asfaltu, ale też opiłki z klocków i tarcz hamulcowych, które zapiekają się na zewnętrznej powłoce felg, przez co często trudno je doczyścić.
Regularne czyszczenie felg aluminiowych zapobiega osadzaniu się trudnych do usunięcia zabrudzeń, a mycie i konserwacja chronią powierzchnię felg przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu felgi zachowują swój blask i estetykę na dłużej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszmarny wypadek na przejeździe. Wszystko nagrała kamera
Czym czyścić felgi aluminiowe?
Na rynku dostępne są różnorodne środki do czyszczenia felg aluminiowych. Specjalistyczne preparaty chemiczne są skuteczne, ale należy je stosować ostrożnie, aby nie uszkodzić powłoki lakierniczej. Alternatywą są domowe sposoby, takie jak użycie szamponu samochodowego, które mogą być mniej agresywne dla powierzchni felg.
Jak czyścić felgi aluminiowe? Przed przystąpieniem do czyszczenia, felgi powinny być chłodne, aby uniknąć zasychania środków czyszczących. Zanim przejdziemy do mycia, należy za pomocą miękkiej szczotki lub gąbki usunąć luźne zabrudzenia. Można również użyć myjki ciśnieniowej, gdyż przyspiesza mycie, ale należy jej używać ostrożnie, zwłaszcza w przypadku starszych felg.
Następnie nakładamy preparat do czyszczenia zgodnie z zaleceniami producenta lub myjemy wodą z szamponem samochodowym. Jeśli na feldze pozostały zabrudzenia, usuwamy je miękką szmatką. Ostatnim etapem jest spłukanie środka z felg i wytarcie ich z nadmiaru wody. Najlepiej zrobić to miękką ścierką z mikrofibry, aby nie pozostawić zacieków.
Jeśli już wszystkie felgi są czyste, warto zabezpieczyć je dodatkowo woskiem – choć w sklepach spotkamy specjalne środki przeznaczone do felg, zwykłe pasty do karoserii też się nadadzą. Dzięki woskowi felgi nie tylko nabiorą dodatkowego, głębszego blasku, ale będą także łatwiejsze w czyszczeniu następnym razem. Im bardziej złożony jest wzór felgi, tym dłużej zejdzie nam z nałożeniem preparatu. Jednak nawet jeśli miałoby to zająć kilka godzin, efekt końcowy na pewno będzie tego wart.
Czego unikać przy czyszczeniu felg aluminiowych?
Podczas czyszczenia felg ważne jest, aby unikać agresywnych środków na bazie kwasów, które mogą uszkodzić lakier. Poza tym nie należy szorować felg twardymi szczotkami, gdyż możne to uszkodzić warstwę lakieru.