o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Lubczański
Mateusz Lubczański
|

Nowe pomysły złodziei robią wrażenie. Sposobem na nich są najprostsze rozwiązania

26
Podziel się

Schodzisz rano do swojego auta tylko po to, by zastać w nim wybitą szybę. Nic jednak nie zginęło. Czyżby złodziej dał za wygraną? Nic bardziej mylnego – twoje auto już niedługo zostanie skradzione.

Wydaje się, że to tylko zbita szyba. Auto zniknie z parkingu później
Wydaje się, że to tylko zbita szyba. Auto zniknie z parkingu później (WP.PL)
bDUjIWol

Brzmi jak scenariusz niemożliwy do zrealizowania, jednak złodzieje wykazują się coraz większą pomysłowością. Dotychczas popularność zdobywała metoda na tzw. walizkę, czyli przedłużacz łączności z kluczykiem. Wystarczyło zostawić go blisko drzwi wejściowych, by złodziej w nocy po prostu odpalił auto jak gdyby nigdy nic. Odpowiedzią kierowców (i producentów) były kluczyki wkładane do pokrowców (sprawdziliśmy też metody chałupnicze)
, jak i seryjnie montowana lokalizacja aut.

Najwyraźniej i z tym złodzieje sobie poradzili, decydując się na raczej niecodzienne działanie. Jak pokazują ostatnie przykłady, włamują się oni do samochodu i niszczą wiązkę odpowiedzialną za namierzanie auta. Centrala (niezależnie czy jest to BMW czy chociażby Opel)
odnotowuje ostatnie położenie auta i kontaktuje się z właścicielem. W teorii zastaje on wyłącznie zbitą szybę. W praktyce – auta nie da się już zlokalizować i można je później ukraść bez wzbudzania podejrzeń. Jedna z ofiar, która opisała swój przypadek, zauważyła, że plastiki na słupku A są źle złożone. Tam bowiem przebiegała wiązka od lokalizacji w tym aucie.

bDUjIWon

Jak można się chronić? Można oczywiście zainwestować w zewnętrzne, niewidoczne na pierwszy rzut oka systemy namierzania. Jak dowiedzieliśmy się od Dariusza Kwakszysa, IT Managera w firmie Gannet Guard Systems, zainteresowanie ciągle rośnie.

- W ostatnich latach zauważamy wzmożone zainteresowanie systemami lokalizacji - mówi Kwakszys. - 98 proc. skradzionych samochodów wyposażonych w radiowy system monitoringu udaje nam się zlokalizować w ciągu 24 godzin od kradzieży.

Koszty mogą jednak okazać nieco wygórowane, jeśli nasze auto nie jest najnowszymi czterema kółkami z wysokiej półki.

- W przypadku systemu wykorzystującego jedynie sygnały GPS/GSM, orientacyjny koszt to ok. kilkaset złotych za sam moduł plus abonament za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Można zapłacić jeszcze więcej. W przypadku systemu radiowego, za moduł płaci się nieco ponad tysiąc złotych, natomiast abonament (w zależności od wybranej opcji - ochrona w Polsce lub w całej Europie) kosztuje od 490 do 990 zł rocznie - tłumaczy Kwakszys.

Co ciekawe, ochrona przed złodziejami nie musi być tak kosztowna. Działają oni według określonego planu i nie mają czasu na rozwiązywanie niespotykanych problemów.

bDUjIWot

- Dla takiej osoby przede wszystkim liczy się czas. Jeśli więc napotka na przeszkodę, której pokonanie może pochłonąć dużo czasu i narazić na zatrzymanie, zwykle odstępuje - mówi Joanna Kącka z łódzkiej policji.

Najpopularniejszą metodą jest założenie blokady kierownicy. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, by dokładnie obejmowała ona wieniec. Co bardziej zdeterminowani złodzieje są w stanie przeciąć kierownicę. Można jeszcze zdecydować się na blokadę pedałów, którą można zdjąć tylko przy wykorzystaniu odpowiedniego kluczyka. Nawet w najdrożsym przypadku mówimy o inwestycji wynoszącej kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę zuchwałość złodziei, jest to wydatek w pełni akceptowalny.

bDUjIWoO
KOMENTARZE
(26)
tryfuj
2 lata temu
a gdzie jest policja !!!!!!!!! pewno pod domem jakiegos plugawego polityka
bb
2 lata temu
Dobra, gruba, długa kłódka (niezatrzaskowa) na pedały - koszt ok 40 zł. Da się? Jakie setki??
Tadeusz
2 lata temu
Nie lepiej jest tychże złodziei wieszać na lampach, drzewach gdzie popadnie byleby zniknęli z tego świata a zabezpieczanie swojego mienia pozostawić samemu właścicielowi który może zdecydować że nie będzie zamykał domu, mieszkania, samochodu tylko wiadomymi sobie sposobami tych złodziei wycinał jak chwasta ?
bDUjIWoP
alaalal
2 lata temu
ja wyciagam wal i tloki ze swojego tdi na noc
lambo
2 lata temu
Ja odkręcam na noc koła i tacham do domu. Nikt nie ukradnie. Chyba, że lawetą ale spory hałas
Najnowsze komentarze (26)
pytol
2 lata temu
można jeszcze tani telefon dotykowy, abonament na internet, aplikacja z google play Life360 i namierzamy auto do 10 m. Wada?! trzeba pamiętać o ładowaniu telefonu i zostawiać go w miejscu komunikującym się z nasza apką (tą sama). A najlepiej odcięcie zapłonu i przycisk w magicznym miejscu
PZÓ
2 lata temu
aby twojego auta nikt nie ukradł kup sobie rower, ale taki z marketu, którego nikt nie weźmie. 100% gwarancji
fif
2 lata temu
Ja ufam tylko i wyłącznie solidnym i antywłamaniowym drzwiom. A dla mnie dobre drzwi to tylko gerda i mówię tu zarówno o drzwiach do mieszkania jak i do domu
Zgred
2 lata temu
Skoro piszecie o nowych sposobach złodziei to dlaczego wklejacie ten sam artykuł od ponad roku?
korzenie mamy...
2 lata temu
Dopóki księża będą dawać rozgrzeszenie za kradzież samochodu, dopóty w tym temacie się nic nie zmieni, wszak katolików w Polsce jest ponad 90%
peta
2 lata temu
prosty sposób miec auto na ktore zaden złodziej sie nie połasi starego golfa np ale nie, niektórzy to musza szpanować co to nie oni
Wigey 3
2 lata temu
Koło mojej miejscowości zlokalizowano rower ,który był owinięty metalową folią i schowany był w lesie .Przyjechał do Polski z krajów Beneluks ów. Zrobiono zasadzkę ale nowy właściciel nie przyszedł po rower,którego zostawił w lesie
ted
2 lata temu
Ja mam prymitywny, zrobiony samemu, wyłącznik pompy paliwa.Pod fotelem.Były już dwie próby kradzieży (Toyota Avensis) .Obie daremne.
bDUjIWoH
zenek
2 lata temu
@dziki kraj - faktycznie, pamiętam
Karol
2 lata temu
Pierwsze co robią to wkładaja w gniazdo zapalniczki zagłuszarke sygnału....proste rzeczy tylko
saydo
2 lata temu
Elektryczny pastuch w siedzenie min 18000 V,druty masy w siedzenie a gorące w oparcie /lub odwrotnie/. Grozi klepaniem wypukłości w dachu po wyprostowaniu złodzieja w kabinie. Wypróbowane, skuteczne. Na stojąco nie da się wyjść zza kierownicy i każdy siad to kolejny kop. Obowiązują tabliczki ostrzegawcze.
BenDix
2 lata temu
Już kilku zagazowałem, po co się włamywali.
Jan
2 lata temu
A ja mam siedzienie z ostrzami
Carter
2 lata temu
Żenująca reklama
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić