aktualizacja 

Mandat do 3 tys. zł. Typowe wykroczenie zimą

120

Mróz zostawia na szybach naszych samochodów warstwę, którą należy zeskrobać przed ruszeniem z miejsca parkingowego. Poranny pośpiech powoduje, że nie zawsze dokładnie czyścimy szyby pojazdów. To może później skutkować dramatycznymi zdarzeniami na drodze. Policja ostrzega, że za nieoczyszczenie szyb w aucie grozi mandat nawet do 3 tys. złotych.

Mandat do 3 tys. zł. Typowe wykroczenie zimą
Jazda „na czołgistę”. - To jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne - ostrzega policja (Policja)

Obserwowanie drogi tylko przez mały fragment odlodzonej powierzchni szyby podczas jazdy samochodem stanowi bardzo duże zagrożenie dla wszystkich innych uczestników ruchu. Szczególnie groźnie robi się w momencie, kiedy wjeżdżamy na skrzyżowanie, zbliżamy się do przejścia dla pieszych lub gdy włączamy się do ruchu.

Pamiętajmy o właściwym utrzymaniu i przygotowaniu samochodu do jazdy! Mróz zostawia na szybach naszych samochodów warstwę szronu i lodu. Poranny pośpiech powoduje, że nie zawsze dokładnie odladzamy i czyścimy szyby w naszych pojazdach, co może później skutkować dramatycznymi zdarzeniami na drodze - ostrzega zakopiańska policja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Nowe rekordowe mandaty. Kierowca audi pędził 241 km/h

Jazda "na czołgistę". Mandat do 3 tys. złotych

Ustawa prawo o ruchu drogowym określa, że pojazd musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Popełnienie takiego wykroczenia może skutkować mandatem karnym w wysokości nawet 3 tys. złotych.

Cieszmy się urokami zimy, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie swoim i innych - apelują policjanci.

Należy także pamiętać o odśnieżaniu chodnika przed swoją posesją. Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości. Jeżeli właściciel posesji unika tego obowiązku, może zostać ukarany mandatem w wysokości od 500 do nawet 1,5 tys. złotych. W sytuacji, gdy chodnik będzie nieodśnieżony, a dojdzie na nim do wypadku, w którym ucierpi przechodzień, właściciel działki graniczącej z drogą lub jej zarządca może zostać zobowiązany do wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić