Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Aleksander Ruciński
|
aktualizacja

Ważna data na dowodzie. Przegapisz? Grozi ci nawet 5 tys. zł grzywny

27
Podziel się:

Pozwolenie czasowe to dokument wydawany przez urzędy, pozwalający poruszać się pojazdem do czasu odebrania dowodu rejestracyjnego. Nie wszyscy wiedzą jednak o ograniczeniach czasowych. Za ich przekroczenie może grozić surowa grzywna.

Ważna data na dowodzie. Przegapisz? Grozi ci nawet 5 tys. zł grzywny
Pozwolenie czasowe jest ważne tylko 30 dni / fot. Autokult

Kierowcy, chcąc zarejestrować świeżo kupiony pojazd, podczas pierwszej wizyty w urzędzie otrzymują tzw. pozwolenie czasowe popularnie zwane też "miękkim dowodem". To dokument uprawniający do poruszania się pojazdem do czasu wydania właściwego, "twardego dowodu".

Zazwyczaj cały proces trwa nie dłużej niż dwa tygodnie. Gdy urząd poinformuje nas o możliwości odbioru właściwych dokumentów, powinniśmy zgłosić się po nie jak najszybciej. Niestety wielu kierowców tego nie robi i jeździ na pozwoleniu czasowym nawet przez kilka miesięcy. To błąd, gdyż w ten sposób narażamy się na surową karę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pozwolenie czasowe jest bowiem ważne tylko przez 30 dni od daty wydania. To maksymalny czas przewidziany na odebranie dowodu rejestracyjnego. Ci, którzy się spóźnią, stracą dopuszczenie do ruchu. Dlaczego?

Na mocy pozwolenia czasowego pojazd jest dopuszczony do ruchu przez 30 dni. Warunkiem utrzymania dopuszczenia jest fizyczne odebranie dowodu przez właściciela, a nie samo pojawienie się gotowego dokumentu w starostwie.

Brak dopuszczenia do ruchu jest zagrożony grzywną do 5000 zł, zgodnie z art. 94 § 2. Kodeksu wykroczeń - "kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu".

Przypadek ten mieści się również w interpretacji art. 97 k.w., w myśl którego grzywną do 3000 zł lub naganą zagrożony jest ten, kto "wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. — Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie".

Przepisy są nieubłagane, choć z ich egzekwowaniem - na szczęście dla zapominalskich - bywa różnie. Ewentualna grzywna wydaje się jednak zbyt wysoka, by ryzykować licząc na fart i niepotrzebnie odwlekać odbiór dowodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Autokult
KOMENTARZE
(27)
zebra
rok temu
pieszy obok przejscia staje się świętą krową-na uszach słuchawki przed oczami telefon nie patrzy ani w lewo ani w prawo tylko wali na oślep a postawić stójkowych przy każdym przejściu i niech ustawodawca zobaczy swoje błędy
Zygzak
rok temu
Lepiej nie pokazywać ! Proste ?? A dowodu rejestracyjnego nie trzeba wozić przy sobie !
Artur
rok temu
Nadal nie mogę pojąć bezsensowności czasowej rejestracji. Przynoszę badanie tech, ubezpieczenie, umowę i debilny przepis każe mi wydać czasówkę. Po kiego grzyba????? Czy twórca tego zapisu ma jakieś sensowne wytłumaczenie tej głupoty???
driver
rok temu
lewactwo wywróciło do góry nogami obowiązujący od zawsze porządek rzeczy,tzn.,że pieszy przed przejściem/oczywiście,tam gdzie nie ma sygnalizacji/,nawet na przejściu,miał uważąć,zachować szczególną ostrożność;tymczasem wprowadzono prymat pieszego na jezdni,sam to widzę,jak ludzie wchodzą w ogóle nie rozglądając się;ponadto polskie drogi,przejścia są wadliwie usytuowane,per se niebezieczne;a kierowca przecież głównie ma się skupiać na prowadzeniu auta,żeby nie wjechać w tył innego, a nie rozglądać się po bokach i chodnikach;
pzt
rok temu
wysokie mandaty to ratunek dla kasy rządowej. Trzeba z czegoś dać na żer społeczeństwu.
www
rok temu
Gdy pomyli się jakiś urzędas to nawet przepraszam nie ma...
gggg
rok temu
karać karać i jeszcze raz karać kasa musi byc dla Pis ,,u
olo
rok temu
No i co z tego
JWK
rok temu
5 tysiecy kopow to rozumiem
Marcin
rok temu
W Busku Wojtek załatwił OC. A mrugał, chciał być równy do innych kierowców..
smok wawelski
rok temu
polakowi zawsze bedzie zle...jak tablice rejestracyjne beda jedne na cale zycie to i tak zmieni bo nie bedzie jezdzil z nr jakiegos zadupia np RDE.......POZ
Niezadowolony
rok temu
Idiotyczna BIUROKRACJA i PAPIEROKRACJA
dddd
rok temu
Za wszytko bydlaki 5000. Niech się wezmą za coś pożytecznego dla ludzi
Adam
rok temu
Ustawa z 1997 roku, ale wina Pis-u
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić