Wojciech Grzesiak| 
aktualizacja 

Wilgoć w mieszkaniu - jak powstaje i jak z nią walczyć. Kiedy warto kupić osuszacz?

33

Wilgoć pojawia się w mieszkaniach zazwyczaj jesienią i zimą. Wkrada się niepostrzeżenie i bez podjęcia odpowiednich kroków zaradczych może być szkodliwa nie tylko dla ścian, ale również dla zdrowia domowników. Jak jej uniknąć i jak się jej pozbyć, kiedy już się pojawi?

Wilgoć w mieszkaniu - jak powstaje i jak z nią walczyć. Kiedy warto kupić osuszacz?
Wilgoć w mieszkaniu może stanowić problem (Istock)

Czym jest wilgoć? To nic innego jak woda, która w powietrzu przybiera postać pary, a na powierzchni objawia się jako drobne kropelki. Istnieje również pojęcie wilgotności, która oznacza zawartość pary wodnej w powietrzu i zwyczajowo jest podawana w procentach. W teorii, idealny poziom wilgotności powinien zawierać się w przedziale od 30 do 50 proc. Jeżeli wartość ta jest wyższa, to w mieszkaniu mogą pojawić się grzyby i pleśń.

Jeżeli już problem wystąpi i zostanie zignorowany, to można narazić się na takie schorzenia jak alergie, astma czy choroby układu oddechowego. Pierwsze oznaki zbyt wysokiego poziomu wilgotności to zaparowane okna czy problemy z wysychaniem podłogi po myciu. Zignorowanie tych objawów prowadzi do pojawienia się czarnych plamek na ścianie i zapachu stęchlizny. W takim przypadku często konieczny jest remont pomieszczenia.

Od czego zależy poziom wilgotności? Mają na niego wpływ takie rzeczy jak nieszczelności drzwi i okien, niewłaściwe zabezpieczenie podłogi przed dostawaniem się wilgoci z gruntu czy pomieszczenia wykonane z użyciem materiałów o niskiej przepuszczalności pary. Ilość pary wodnej w powietrzu wzrasta podczas takich czynności jak kąpiel, mycie podłóg czy gotowanie. Jeżeli nie ma ona ujścia, to zaczyna się gromadzić. Zaczyna od miejsc, w których jest najzimniej, a więc warto obserwować narożniki ścian i sufitu.

Jak zapobiegać pojawianiu się wilgoci? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń oraz ich wietrzenie. Zimą wietrzenie oznacza oczywiście znaczne obniżenie temperatury, ale przecież każdy z nas ma w szafie ciepłą odzież, a chodzenie w domowym dresie to sama przyjemność. Istotną rzeczą jest również wspomniana konstrukcja budynku. Osoby budujące domy jednorodzinne mają o tyle ułatwione zadanie, że mogą od początku do końca kontrolować proces budowy, a co za tym idzie - zadbać o odpowiednie rozwiązania z zakresu wentylacji. Lokatorzy mieszkań są skazani na łaskę i niełaskę budowniczych, a ewentualne błędy popełnione przez developera często są niemożliwe do poprawienia.

Z wilgocią można walczyć na dwa sposoby. Pierwsza kategoria to oczywiście metody naturalne. Jeżeli ma się smykałkę do małych robót budowlanych, to można usunąć wierzchnią warstwę pleśni, skuć tynk z powierzchni, na której wystąpił grzyb, a następnie usunąć go z wykorzystaniem octu. Kolejnym pomocnym sposobem jest wpuszczenie słońca na jak największą powierzchnię ściany. Czasami może to oznaczać przemeblowanie, jeśli wilgoć pojawiła się na przykład za szafą. Warto wiedzieć, że grzyby i pleśnie nie lubią słońca, więc pomoże ono w walce z nimi. Można również kupić kwiaty, które pochłaniają wilgoć albo stosować preparaty grzybobójcze, które nanosi się na wstępnie oczyszczone powierzchnie.

Druga metoda to zaopatrzenie się w osuszacz powietrza. Najtańsze i jednocześnie dobre jakościowo produkty to inwestycja poniżej pułapu 300 złotych. Na przykład za 299 złotych można kupić osuszacz ELDOM OP6000, który pomoże osuszyć powierzchnię aż 70 m2. Posiada on proste funkcje takie jak termometr, automatyczne wyłączenie z użyciem timera, jonizator powietrza oraz lampę UV niszczącą zarodniki pleśni i grzybów.

Można również zaopatrzyć się w bardziej zaawansowane urządzenie, które pozwoli na uzyskanie niemal pełnej kontroli nad wilgotnością powietrza. Takim rozwiązaniem jest chociażby Haus & Luft HL-OS-20, który wyposażono w higrometr, higrostat i humidistat. Daje on możliwość osuszania powietrza w zakresie od 35 do 80% dopuszczalnej względnej wilgotności. Higrometr to urządzenie do pomiaru zawartości pary wodnej w powietrzu. Higrostat i humidistat to nic innego jak mierniki wilgotności. Istotna jest również wydajność urządzenia, która w przypadku propozycji od Haus & Luft wynosi 20 litrów na dzień.

Przy wyborze osuszacza istotna jest również powierzchnia, którą może on obsłużyć. Na przykład urządzenie Concept OV2020 Perfect Air Smart ma deklarowaną skuteczność na powierzchni do 90 m2. Przy okazji posiada on wiele ciekawych funkcji takich jak chociażby system poczwórnej filtracji, który oczyszcza powietrze. Oferuje trzy tryby osuszania - Smart, Low oraz High, a także osobny tryb do oczyszczania powietrza. W trybie Smart osuszacz dba o utrzymanie wilgotności pomieszczenia na poziomie 55 proc. Dużą zaletą jest panel dotykowy, który pozwala na wybranie żądanego trybu. Dzięki modułowi Wi-Fi można także skorzystać z aplikacji Concept Home, która pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem oraz sprawdzenie aktualnego stanu powietrza w pomieszczeniu.

Wilgoć w mieszkaniu nie musi oznaczać przygotowań do generalnego remontu, jeśli zapamięta się o kilku ważnych wskazówkach, które pozwolą na jej uniknięcie. Kluczem jest dbanie o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Warto także skorzystać z elektronicznego pomocnika w postaci osuszacza. Dzięki temu można zadbać nie tylko o prawidłowy poziom wilgotności, ale również o czystość powietrza, którym oddychamy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić