Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KDH
|

KRRiT zabrała głos. Tak oceniła debatę TVP o Freddim Mercurym

17
Podziel się:

W ubiegłym roku widzowie TVP mogli obejrzeć biografię Freddiego Mercury’ego "Bohemian Rhapsody". Po seansie miała miejsce debata, podczas której mówiono o seksualności Freddie Mercury. Z tego powodu do KRRiT wpłynęła skarga. Organ po długim czasie wydał decyzję.

KRRiT zabrała głos. Tak oceniła debatę TVP o Freddim Mercurym
Michał Rachoń poprowadził debatę po emisji "Bohemian Rhapsody" w TVP (fot. AKPA)

TVP1 pokazała "Bohemian Rhapsody" 27 listopada, czyli kilka dni po 30. rocznicy śmierci Freddiego Mercury’ego. Tuż po emisji filmu pod przewodnictwem Michała Rachonia rzekomi eksperci (Piotr Bernatowicz, Jędrzej Kodymowski, Piotr Lisiewicz i Mikołaj Mirowski) próbowali udowodnić, że orientacja seksualna muzyka nie miała znaczenia dla faktu, dlaczego zapisał się w historii muzyki.

Mówiono o tym, że lider Queen nigdy otwarcie nie mówił o swoim homoseksualizmie i miał "żonę, z którą chciał założyć rodzinę, co byłoby definicją szczęśliwego domu". W rzeczywistości Mary Austin nigdy nie była żoną Freddiego.

Zobacz także: Zobacz: Freddie Mercury - tego o nim nie wiedzieliście
On się z tym nie obnosił. To była przez długi czas ukrywana sprawa. On się po prostu z tym nie afiszował, (...) bo w gruncie rzeczy zespół muzyczny jest po to, żeby prezentować muzykę, emocje, sprzedawać klimat, a wykorzystanie tego do innych celów promocyjnych lub politycznych jest nie na miejscu – stwierdził w debacie Kodymowski.

Eksperci TVP rzecz jasna zapomnieli wspomnieć, że w latach 70., czyli w czasie rozkwitu kariery Queen, homoseksualizm nie był czymś powszechnie obecnym w angielskich mediach. W tym kraju kontakty tego typu były karalne aż do 1967 r., więc wciąż była to na tyle świeża sprawa, że trudno było oczekiwać od Mercury’ego, by mówił wprost o swojej orientacji seksualnej. Jednak wszyscy o niej wiedzieli.

O tym, że Mercury jest gejem, czytałem nawet w PRL-owskiej prasie już w latach 80 – powiedział w rozmowie z WP Bartosz Żurawiecki, krytyk filmowy i aktywista LGBT.

Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji wzięła pod lupę debatę TVP. Ze skarg wynikało, że TVP za bardzo skupiło się na orientacji seksualnej artysty, a nie jego twórczości. Jednak chyba nie zaskoczy, że rada nie dopatrzyła się naruszeń przepisów.

W analizowanym materiale nie stwierdzono obecności treści obraźliwych, mowy nienawiści czy innych wypowiedzi, które naruszałyby przepisy ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji – poinformowała Karolina Czuczman z biura prasowego KRRiT.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Asz
4 miesiące temu
Głupie tematy. 2 procent w obrębie każdego gatunku do osoby jednopłciowe. Tacy się urodzili, taki mózg. Decyzja Boga,losu, przypadku i kosmosu. A nam nic do tego. Ja im życzę, by byli zdrowi i szczęśliwi.
onkologia
4 miesiące temu
WOŚP przez 30 lat uzbierała 1,5 miliarda zł a Kurski co roku dostaje 2 miliardy na propagandę PIS.
._.
4 miesiące temu
Organizator gejowskich imprez w Brukseli: regularnie przyjeżdżają do mnie politycy PiS-u — Na moich imprezach pojawia się wiele osób publicznych z różnych krajów, w tym polscy politycy z Prawa i Sprawiedliwości. Mają rodziny i od początku proszą, żeby utrzymać ich udział w gejowskiej orgii w tajemnicy. Przyjeżdżają z Warszawy kilka razy do roku — mówi w rozmowie z Onetem David Manzheley, organizator seksimprezy w Brukseli, na której obecny był węgierski eurodeputowany Jozsef Szajer.
Kicia
4 miesiące temu
tak czytam te komentarze i tak się zastanawiam jak ci piszący tutaj muszą obawiać się intelektu i charyzmy Tuska skoro tak próbują na wszelkie sposoby:) Każdy taki wpis tylko wyolbrzymia ten strach bo wpisy aż przelewają się d tej paniki...Tak musiano się bać w całej historii świata tylko wielkich wodzów i przywódców, więc może i coś jest na rzeczy:)
CoToTo
4 miesiące temu
co stanowisko u nas to jakieś zawsze nie polskie nazwisko...
Wolna Polska
4 miesiące temu
Rosja: Maria Zacharowa: rząd Polski działa w interesie USA, a nie swojego narodu
pis da
4 miesiące temu
Akurat Kodym obnosi się teraz ze swoim i swojej rodziny kombatanctwem a innym nie pozwala być gejem. Litości.
TVN 24H YAD
4 miesiące temu
musi wyjechac na lotnisko do Holandii, tam skąd przybyli
Tusk
4 miesiące temu
usłyszał ze wojna i zaKOpał sie w palety euro
Putin
4 miesiące temu
Tusk to germańskie POpychadło , które uPOkorzy nasz kraj i niczego nie rozwiąże i wprowadzi biedę i rozczarowanie całego społeczeństwa. Jego wady są ogromne, jako premier wydłużył wiek emerytalny do 67 lat, zmniejszył zasiłek pogrzebowy itd. Postać fatalna. Wysiłki i dążenia Tuska i totalnej opozycji są takie. Z "TUROWEM" chodzi o to żeby "Polaczkom" pokazać miejsce w szeregu i w końcu zrozumieli że w "TYM KRAJU" co najwyżej może zarządzać Platforma Okupacyjna z Niemieckim Lokajem Tuskiem na czele. Cena i koszty społeczne dla Tuska nie mają znaczenia. Cel, to jego zdobycie władzy i zostanie lokajem, lub gubernatorem niemieckim na Polskę. Największą cenę zapłacą zwykli ludzie , ich rodziny i dzieci. Nastąpi utrata bezpowrotna wszystkich rozwiązań wspierających rodzinę: 500+, 300+, 13- ta emerytura, 14-ta emerytura, prywatyzacja i odpłatność za służbę zdrowia, zamknięcie większości szpitali, opiłowanie i prześladowanie chrześcijan, błyskawicznie wydłuży się wiek emerytalny do 67 lat, przymknie się oko na wykradanie VATU, wróci duże bezrobocie, pieniędzy nie ma i nie będzie, emigracja za pracą i głodowanie części populacji dzieci. W najlepszym wypadku i przy szczodrości elity będą zaproponowane zupki kuroniówki, jako gest do przetrwania, pamiętamy to z przeszłości.
Swojak
4 miesiące temu
Wielu muzyków, których znam i szanuje za to co robią to homoseksualiści choćby sir Elton John autor wielu fajnych kawałków, lub George Michael albo piasek i warto o to kruszyć kopię?
Edek od krede...
4 miesiące temu
Nie mi dzisiaj nikt nie mówi że jakoś powietrza jest zła.
Nie rozumiem
4 miesiące temu
Ale czego się mieli dopatrzyć
Patrycja
4 miesiące temu
Nie obchodzi mnie twoja orientacja, człowieku, ale jeżeli się k**wisz, nie szanujesz, bzykasz wszystko, co się rusza, to się nie zbliżaj, bo się ciebie cholernie brzydzę. Niektórzy ludzie, którzy nie potrafią znaleźć miłości obierają sobie drogę bycia naprawdę blisko z licznymi osobnikami, co jest......... jakieś takie "syfskie" zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Jak dla mnie wszystko wtedy traci sens.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić