Kiedy wypada pierwszy dzień zimy? Dojdzie do kuriozalnej sytuacji

19

Już niebawem czeka nas astronomiczny i kalendarzowy początek zimy. Kiedy dokładnie wypada i do kiedy potrwa najzimniejsza pora roku? Jaką pogodę przyniosą pierwsze dni zimy? Wyjaśniamy.

Kiedy wypada pierwszy dzień zimy? Dojdzie do kuriozalnej sytuacji
Zima (Adobe Stock, Marcin Mrowka)

Kalendarz podpowiada, że krótko przed świętami Bożego Narodzenia pożegnamy jesień, by rozpocząć zimę. Pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada 22 grudnia (czwartek). Ta pora roku tradycyjnie potrwa trzy miesiące i zakończy się 21 marca 2023.

21 grudnia (środa) wypada natomiast astronomiczny pierwszy dzień zimy. Czeka nas przesilenie zimowe, które potrwa do równonocy wiosennej. Co istotne, po pierwszym dniu zimy 2022 dni będą stawać się nieco dłuższe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zima testuje nasze systemy energetyczne. Czy grozi nam blackout?

Pierwszy dzień zimy w 2022 roku potrwa prawie 7 godzin i 40 minut. Noc z kolei będzie trwać 16 godzin.

Choć w najbliższych dniach rozpocznie się zima, to... pogoda zupełnie nie będzie na to wskazywać. To dość kuriozalna sytuacja, bo niskie temperatury właśnie teraz odchodzą na dalszy plan. Zrobi się cieplej, co sprawia, że raczej nie ma szans na białe święta Bożego Narodzenia.

Pogodowy psikus na początku zimy

Na mapie widoczne są już pierwsze zwiastuny zmiany pogody. - Na zachodzie Europy jest wielka strefa zachmurzenia. Taki wąż z chmur, który podąża znad Atlantyku w kierunku północno-wschodnim - mówił w programie "Wstajesz i weekend" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

To jest niż, który będzie sprawcą i winowajcą zmiany pogody, która nastąpi w nadchodzących dniach. Ten niż uruchomił napływ bardzo ciepłego powietrza do naszej części Europy - dodał.

Wasilewski pokusił się również o przedstawienie prognozy temperatury na wigilię. Ma dojść do bardzo dużego uderzenia ciepła. Właśnie dlatego święta Bożego Narodzenia będą znacznie cieplejsze od mijających dni. Termometry w okresie świątecznym mogą wskazywać nawet 10 stopni Celsjusza!

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić