Niepokojące informacje dla Polski. Lepiej się przygotować

2

Pogodowa jesień pożegnała się z nami chyba na dobre. Na kolorowe liście mieniące się w świetle słońca nie mamy już co liczyć. W najbliższych godzinach czekają nas słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, samego deszczu oraz mżawki. Jak informują synoptycy IMGW miejscami opady będą marznące, co spowoduje gołoledź na drogach.

Niepokojące informacje dla Polski. Lepiej się przygotować
Lokalne mgły będą znacznie ograniczały widoczność (Pixabay, Markus Spiske)

Pogoda wtorkowej nocy będzie taka, jak w ciągu dnia - pochmurna. Jedynie lokalnie na południu można liczyć na rozpogodzenia. Opadów śniegu, deszczu ze śniegiem, deszczu i mżawki możemy się spodziewać na wschodzie i południowym zachodzie kraju. I to w tych miejscach opady mają być marznące, co przełoży się na stan dróg.

Ze względu na marznące opady IMGW wydało ostrzeżenia, które na północnym wschodzie i częściowo w centrum kraju będą obowiązywać do godz. 10 w środę. Z kolei od godz. 20 do 8 rano ostrzeżenia obowiązują na południu Dolnego Śląska. Kolejnym problemem będą marznące mgły, które ograniczą nam widoczność miejscami nawet do zaledwie 200 metrów. Dotyczy to głównie południa Polski, gdzie ostrzeżenia IMGW obowiązują do godz. 9 rano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Idą chłodne noce. Kiedy będzie cieplej?

Najniższa temperatura w nocy będzie na polskim "przylądku zimna" czyli w rejonie północno-wschodnim. Tam termometry wskażą 8 stopni poniżej zera. Jedynka na minusie pojawi się w centrum, a nad morzem będzie można dostrzec nawet dwójkę na plusie. Uczucia zimna nie będzie potęgował wiatr, który powieje z umiarkowaną mocą z kierunków wschodniego i południowo-wschodniego.

Środa bez niespodzianek

W środę nadal będzie pochmurno. Przejaśnienia pojawią się na północnym wschodzie kraju. A na południu, wschodzie i miejscami w centrum spadnie śnieg, deszcz ze śniegiem, deszcz i mżawka. Podobnie jak nocą, opady będą marznące i lokalnie będzie występować gołoledź. Miejscami pojawią się mgły, które ograniczą nam widoczność do 300 metrów.

Temperatury wahać się będą od minus 2 stopni Celsjusza w okolicach Suwałk, przez 2 na plusie w centrum aż do 4 powyżej zera na zachodzie i nad morzem.

O pogarszających się warunkach na drodze powinni pamiętać w szczególności kierowcy, którzy wciąż jeżdżą na letnich oponach. Jest to jednak wybór indywidualny, gdyż w Polsce obowiązek posiadania opon zimowych nie jest uregulowany żadnymi przepisami. Policjanci mogą nas ukarać mandatem jedynie w sytuacji, gdy uzna, że pojazd znajduje się w złym stanie technicznym. Tak więc zmiana opon to nie kwestia obawy przed karą, ale przede wszystkim - potrzeba zadbania o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić