Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Zorza polarna znów pojawi się w Polsce. Kiedy? Ekspert tłumaczy

8

W maju w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo migawek prezentujących zorzę polarną w Polsce. Ci, którzy nie zdołali jej zaobserwować wcześniej, będą mieli okazję do nadrobienia zaległości. Kiedy ponownie na niebie pojawi się zorza polarna?

Zorza polarna znów pojawi się w Polsce. Kiedy? Ekspert tłumaczy
Zorza polarna znó pojawi się w Polsce (Pixabay)

Zorza polarna to obserwowane w górnej atmosferze, w pobliżu biegunów magnetycznych planety, zjawisko świetlne charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.

Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej.

Dla obserwatorów najważniejsze jest zaś to, że zorza popularna to coś absolutnie pięknego. Aż miło popatrzeć na niebo, gdy pojawia się na nim to spektakularne zjawisko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierwiński ostro do Holland. "Skąd to wie?"

W okolicach 10-12 maja zorzę polarną można było obserwować z niemal każdego zakątka Polski. Nie załapałeś się? Nic się nie stało. Za chwilę kolejna szansa na podziwianie zorzy polarnej!

Zorza Polarna w Polsce: kiedy obserwować piękne zjawisko?

Wszystko wskazuje na to, że lada moment w Polsce znów rozbłyśnie zorza polarna. O szczegółach już w niedzielę (2 czerwca) na swoim blogu "Życie w gwiazdach" donosił Karol Wójcicki.

Wczoraj starałem się podejść do tematu w bardzo wyważony sposób, no ale obszar AR3697 zdaje się mieć to wszystko w nosie. No więc w ciągu 24 godzin wygenerował trzy rozbłyski klasy X. Dwa z nich były bardzo krótkie, ale następująca po trzecim dłuuuuga M-ka wygenerowała ładne, asymetryczne full halo CME prawie prosto w stronę Ziemi - zaznaczał.
To pozwala przypuszczać, że we wtorek możemy spodziewać się całkiem przyzwoitych warunków do obserwacji zorzy polarnej z terenu Polski. Uprzedzam: to wciąż nie będzie zorza tak silna jak 10 maja, ale bez trudu powinniśmy dostrzec filary światła nad północnym horyzontem. Wstępne prognozy mówią o burzy magnetycznej G3, a prognozy pogody (ziemskiej) dla Polski są całkiem przyzwoite - podsumował.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić