aktualizacja 

Wybory prezydenckie: Marek Jakubiak z blisko 150 tysiącami podpisów

48

Do wyścigu o fotel prezydencki zgłosił się kolejny kandydat. Były poseł Marek Jakubiak zebrał blisko 150 tysięcy podpisów poparcia dla swej kandydatury i zamierza w środę przekazać je Państwowej Komisji Wyborczej.

Wybory prezydenckie: Marek Jakubiak z blisko 150 tysiącami podpisów
(WP.PL, WP)

Marek Jakubiak został kolejną osobą, która zebrała wymagane 100 tysięcy podpisów za swoim kandydowaniem na urząd prezydenta RP. Tym samym dołącza on do wyścigu wyborczego. Kandydaci mają czas na złożenie wymaganej liczby podpisów do 26 marca.

Marek Jakubiak jest politykiem związanym ze środowiskami konserwatywnymi i narodowymi. W latach 2015-2019 był posłem na Sejm. Najpierw jako członek Kukiz 15', a po odejściu stamtąd jako reprezentant Konfederacji.

W 2018 roku bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Warszawy. W ostatnich wyborach parlamentarnych startował z listy Bezpartyjnych Samorządowców, z której również nie uzyskał mandatu. Pod koniec zeszłego roku stworzył własną partię - Federacja dla Rzeczpospolitej.

Jakubiak jest przedsiębiorcą i właścicielem firmy Browary Regionalne Jakubiak. Jej najgłośniejszym osiągnięciem było wskrzeszenie i wypromowanie piw z browaru Ciechan, a także kilku innych znanych marek piw, jak Lwówek czy Bojanowo.

Listy wyborcze kandydatów

Spośród 34 komitetów wyborczych, PKW zarejestrowała dotychczas tylko jednego kandydata - prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który w PKW złożył 180 tys. podpisów.

Wymaganą liczbę podpisów złożyli w PKW też: Małgorzata Kidawa-Błońska (500 tysięcy podpisów), Krzysztof Bosak (300 tysięcy podpisów), Robert Biedroń (285 tysięcy podpisów) oraz Szymon Hołownia (150 tysięcy podpisów).

Pierwsza tura wyborów jest zaplanowana na 10 maja. Jednak z powodu epidemii koronawirusa istnieje szansa, że zostaną one przełożone na jesień. Jak twierdzili dotychczas członkowie PiS, nie ma podstaw, aby przekładać wybory, jednak możliwe, że dalsze szerzenie się COVID-19 doprowadzi do zmiany terminu.

Możliwe jest również przełożenie terminu wyborów, gdyby wszyscy kandydaci wycofali swoje kandydatury. Wówczas marszałek Sejmu byłby zmuszony do zarządzenia nowych wyborów prezydenckich.

Zapytany o taką możliwość na antenie RMF.FM, Jakubiak odpowiedział, że ze wszystkimi decyzjami chce on zaczekać do formalnego zarejestrowania jego kandydatury w PKW.

Zobacz też: Dlaczego PiS nie chce przesunięcia wyborów?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić