Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Pracownicy miejcie się na baczności. Wyciekł projekt nowej ustawy

225

Kto będzie mógł zostać zwolniony w przyspieszonym tempie? O ile będzie można obciąć pensję pracownika? Precyzuje to projekt nowelizacji ustawy antykryzysowej, który ma trafić do Sejmu już w tym tygodniu. Nowe rozwiązania, które mogą zostać wprowadzone w ramach tarczy antykryzysowej 3.0, mają pomóc pracodawcom walczyć z kryzysem - donosi "Rzeczpospolita".

Prostsze zwalnianie pracowników dzięki tarczy antykryzysowej 3.0
Prostsze zwalnianie pracowników dzięki tarczy antykryzysowej 3.0 (Getty Images)

Firmy dotknięte kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa będą mogły zaoszczędzić na wynagrodzeniach pracowników. Dużo łatwiej niż dotychczas będzie można również pracownika zwolnić. Nowe antykryzysowe przepisy przewidują w tych zakresach dużą swobodę.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Niższe pensje dla pracowników

Obcinanie czasu pracy. Nowy projekt zawiera zapisy, które pozwolą pracodawcy na zredukowanie czasu pracy pracownika, a w konsekwencji uszczuplenie jego wynagrodzenia. Takie obcięcie pensji będzie dopuszczalne w zakresie 10 proc. Przedsiębiorca nie będzie musiał takiej decyzji uzgadniać z pracownikiem ani związkami zawodowymi. Wystarczy jedynie, że wyda odpowiednie oświadczenie.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Łatwiejsze zwalnianie pracowników

Nowelizacja przepisów antykryzysowych, która być może zostanie przyjęta przez Sejm RP jeszcze w tym tygodniu, zakłada także łatwiejsze zwalnianie pracowników. Wśród osób, które mogą zostać zwolnione w pierwszej kolejności wymienia się te z dodatkowymi dochodami, czyli rencistów, emerytów i rentierów. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, pracownik będzie mógł zostać zwolniony nawet poprzez wiadomość e-mail.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Minister tłumaczy, skąd weźmie pieniądze

W projekcie nie znalazły się nasze postulaty dotyczące uelastycznienia czasu pracy ani wydłużenia możliwości korzystania z zatrudnienia na czas określony – mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. Pracodawcy teraz przede wszystkim walczą o to, żeby pracowników nie zwalniać, i na tym powinny się skupić regulacje rządowe – dodaje.

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Pomoc dla pracodawców i samorządów

Tarcza, w swojej nowej wersji, zakłada także dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych. Ma to pomóc firmom w utrzymaniu płynności finansowej i obniżeniu kosztów działalności. W nowej Tarczy są również zapisy o zmianach w zamówieniach publicznych. W ich myśl, przedsiębiorca nie musiałby płacić kary w przypadku niedotrzymania terminu realizacji takiego zamówienia.

Ułatwienia dla samorządów. Nowelizacja przepisów antykryzysowych zawiera zapisy o uelastycznieniu reguł fiskalnych i zadłużania się. Rozwiązanie to w rozmowie z Rzeczpospolitą krytykuje prezydent Lublina. Zdaniem Krzysztofa Żuka "nie jest to realna pomoc".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić