Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Zbudowali najczarniejszy gmach świata. "Jak kawałek kosmosu"

7

Architekt stworzył efekt nieba pełnego gwiazd. W środku znajduje się "hołd" dla technologii napędu aut bazującej na wodorze.

Zbudowali najczarniejszy gmach świata. "Jak kawałek kosmosu"
(Getty Images)

Pawilon firmy Hyundai odsłonięto w Korei Południowej. Budynek zbudowano w Pjongczangu z okazji Igrzysk Olimpijskich. Jego elewację uznano za najczarniejszą, jaka istnieje. To dzięki użyciu szczególnej farby. To matowy kolor "Vantablack VBx 2”. Najciemniejszy czarny pigment z możliwych – informuje rt.com.

Powierzchnia pomalowana tą farbą pochłania aż 99 proc. światła. Budynek wygląda więc jak kosmiczna czarna dziura. Zainstalowane maleńkie światła przypominają gwiazdy na tle ciemnego nieba.

Zobacz także: Zobacz także: Burdż Chalifa. Oto najwyższy budynek świata

Budynek zaprojektował Asif Khan. Architekt zdradził, że gmach z daleka miał wyglądać jak okno, przez które patrzy się na gwieździste niebo. - Wchodząc do budynku można się poczuć wchłoniętym przez chmurę ciemności - przekonuje.

Wnętrze budynku kontrastuje z jego elewacją. Jest bardzo jasno, ściany są białe i lśniące. Hyundai w środku pokazuje jedną wielką instalację wodną. Czujniki dotykowe umożliwiają odwiedzającym zmianę sposobu przepływu wody. Efekt gwieździstego nieba i wody mają nawiązywać do samochodów napędzanych paliwem wodorowym.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić