Tokio 2020. Pierwszy złoty medal dla Ukrainy. Zdobył go poseł

7

Żan Beleniuk zdobył w stylu klasycznym pierwszy medal dla Ukrainy w igrzyskach olimpijskich w Tokio. 30-letni Ukrainiec rwandyjskiego pochodzenia jest nie tylko wielokrotnym mistrzem świata i Europy, ale też aktualnym deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy.

Zhan Beleniuk zdobył pierwszy złoty medal dla Ukrainy (Getty Images)

Ukraiński zapaśnik Żan Beleniuk po raz drugi z rzędu wystąpił w finale olimpijskim. Na igrzyskach w Tokio sięgnął po pierwszy złoty medal dla Ukrainy w stylu klasycznym w wadze 87 kg. W środę w decydującej walce w japońskiej stolicy Beleniuk pokonał Węgra Viktora Lorincza 5:1.

Pierwszy złoty medal dla Ukrainy

Pięć lat temu w igrzyskach w Rio de Janeiro zdobył srebro w kategorii 85 kg po finałowej porażce z Rosjaninem Dawitem Czakwetadze. Na igrzyskach w Tokio Beleniuk startował w kategorii wagowej do 87 kg. Warto zauważyć, że w drodze do finału Ukrainiec pokonał aktualnego mistrza Europy Zuraba Datunashvili, który reprezentuje Serbię.

30-letni Ukrainiec jest wielokrotnym mistrzem świata i Europy, a z kolei w kwietniowych ME w Warszawie wywalczył brąz. Ukraiński zawodnik jest także deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy IX kadencji. Trafił tam z ramienia proprezydenckiej partii Sługa Narodu.