Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Nie żyje Jerzy Łapiński. Aktor miał 79 lat

15

Zmarł Jerzy Łapiński. O śmierci artysty poinformowała jego córka Agnieszka.

Jerzy Łapiński miał 79 lat
Jerzy Łapiński miał 79 lat (ONS.pl)

Smutną informację córka artysty przekazała poprzez media społecznościowe. "Żegnaj, tato", czytamy w jej wpisie. Pod postem pojawiają się liczne wyrazy współczucia dla rodziny zmarłego. Przyczyna śmierci aktora nie została podana.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jerzy Łapiński był znanym aktorem teatralnym. Występował również w filmach. Urodził się 2 listopada 1940 roku w Lublinie. Pochodził z rodziny o artystycznych tradycjach, był wnukiem aktora Stanisława Łapińskiego oraz synem aktorki Krystyny Łapińskiej.

Jerzy Łapiński - kariera Teatralna

Jerzy Łapiński ukończył Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Jej absolwentem został w 1963 roku. Zaczynał w Teatrze Ziemi Łódzkiej oraz Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Występował na deskach Teatru Bogusławskiego w Kaliszu a od 1968 roku związany był z Teatrem Wybrzeże w Gdański. Do śmierci pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie. W ciągu lat swojej kariery związał się także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Zobacz też: Maciej Nowak o kondycji polskich teatrów: "To jest przerażające. Czuję się jak na planie Truman Show"

Jerzy Łapiński, aktor doceniany. Artysta został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To ostatnie odznaczanie zostało mu nadane w 2017 roku.

Jerzy Łapiński - kariera na małym i wielkim ekranie

Grał epizody w popularnych polskich serialach telewizyjnych. Widzowie mogli zobaczyć go m.in. w "Ojcu Mateuszu", "Prawie Agaty", "Na dobre i na złe", "Świecie wg. Kiepskich", "Kryminalnych", "Plebani", "07 Zgłoś się" czy "Złotopolskich". W tym ostatnich zagrał w kilkunastu odcinkach, występując w roli posła Gromosława Jemioły.

Karierę na wielkim ekranie zaczął w 1960 roku. Debiutował rolą jednego z uczniów w popularnym "Szatanie z 7-ej klasy". W swojej karierze zagrał w sumie 54 role filmowe. Można było go zobaczyć m.in. w "Krajobrazie po bitwie", "Samsonie" czy "Panience z okienka". Zagrał również rolę żandarma w głośnym "Blaszanym bębenku" Volkera Schlöndorffa na podstawie znanej powieści Güntera Grassa. Widzowie mogą go pamiętać także z "Róży", czy produkcji "Król Maciuś Pierwszy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić