aktualizacja 

Brak TVP1, TVP2 i TVP Info? Duża zmiana w 7 województwach

317

Czarna plansza zamiast TVP? Nie, to nie jest "wina Tuska". W nocy z poniedziałku (18 grudnia) na wtorek (19 grudnia) nastąpiła bardzo ważna zmiana. Chodzi o przełączenie trzeciego multipleksu (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard DVB-T2 HEVC. Na skutek tej modyfikacji wielu Polaków mogło utracić dostęp do kanałów TVP1, TVP2 czy też TVP Info.

Brak TVP1, TVP2 i TVP Info? Duża zmiana w 7 województwach
Donald Tusk (Licencjodawca, AKPA)

15 grudnia dostęp do kanałów naziemnej telewizji cyfrowej Telewizji Polskiej na multipleksie MUX-3 w starym standardzie stracili mieszkańcy zachodnich województw naszego kraju. W nocy z 18 na 19 grudnia doszło natomiast do drugiego i ostatniego etapu przełączeń.

Objął on takie województwa jak warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie. Zmiana standardu nadawania dotyczy tych gospodarstw domowych, które odbierały telewizję naziemną z anteny. Wobec tego nie ma to żadnego wpływu na osoby, które korzystają z telewizji kablowej oraz satelitarnej.

Niemniej jednak eksperci szacują, że w wyniku zakończonych zmian dostęp do kanałów Telewizji Polskiej mogło stracić nawet 200 tysięcy gospodarstw domowych. Chodzi tu o posiadaczy starszych telewizorów, które nie obsługują standardu DVB-T2/HEVC - podkreśla next.gazeta.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy oburzeni cenami chleba. "To jest tragedia"

Tak sprawdzisz, czy musisz wymienić telewizor

Zamiast kanału TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport czy też TVP Historia widzisz czarną planszę? Nie jest to wina zmiany rządów i nowych regulacji wprowadzanych przez Donalda Tuska. Taka sytuacja jest związana z wprowadzeniem standardu, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Brak dostępu do wymienionych kanałów sygnalizuje, że najwyższa pora na wymienienie telewizora. Alternatywnym, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie natomiast kupno dekodera (koszt 100-150 zł).

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić